Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.06.2023 07:25

Mladí skauti připravili na Kutnohorsku třídenní letní tábor pro romské děti
04-08-2013  Michal Trnka


Na letním setkání se také hodně zpívá (Foto: Michal Trnka) Děti z takzvaně sociálně vyloučených lokalit se na letní tábor běžně nedostanou. Změnit se to snaží skauti, kteří mají praxi s vedením dětských oddílů. V Neškaredících u Kutné Hory dokonce připravili pro místní romské děti třídenní program, který má hodně blízko k táborovému dění.

Bývalá školka v Neškaredících, které jsou součástí Kutné Hory, připomíná o tomto víkendu jakousi tvůrčí dílnu.

Hlavními aktéry jsou romské děti z Neškaredic i kutnohorských ubytoven. Třeba 14letá Renata vůbec nelituje toho, že se na dětské dny přihlásila a že tam společně s dalšími asi pětadvaceti kamarády tráví několik prázdninových dnů. „Hrajeme, tancujeme, zpíváme, prostě všechno. Je tady taková zábava,“ říká.

Letní setkání mladých Romů je plné tance (Foto: Michal Trnka) Letní setkání připomíná skutečný tábor. Přestože děti na místě nespí, mohou se během dne zapojit do soutěží, kvízů, výtvarných aktivit nebo dokonce pomáhat s úklidem přírody v okolí svého bydliště.

Vše probíhá v režii dobrovolníků z řadu skautů. Ti do Neškaredic přijeli, aby absolvovali praktický kurz určený vedoucím dětských oddílů a aby získali zkušenosti z prostředí sociálně vyloučené lokality.

„Začínali jsme před mnoha lety v tehdy slavné Matiční ulici a máme za sebou uprchlické tábory a lecjaké jiné lokality. Poslední dobou jsou to právě ty vyloučené,“ prozrazuje František Šereda, který je instruktorem vůdcovského kurzu Gemini.

Účastníci Dětských dnů mají úsměv na tváři (Foto: Michal Trnka) V době protiromských demonstrací je pro mladé skauty setkání s romskými dětmi obrovskou výzvou. „Chtěla jsem si tím potvrdit, že jsou vlastně normální nebo jsou stejní jako my. A nemusíme mít proti nim nějaké výhrady, aniž bychom je třeba znali,“ vysvětluje 18letá Tereza Tichá z Obectova na Olomoucku.

Akce podobné právě probíhajícím dětským dnům vítají i neškaredičtí Romové. Mnozí z nich dokonce tráví v bývalé školce čas společně se svými dětmi. „Líbí se nám to. Chtělo by to víckrát, třeba příští rok znova,“ uzavírá Marian Čureja.

Redaktor Michal Trnka navštívil letní tábor pro děti ze sociálně vyloučených lokalit

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25977
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003