Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.07.2022 16:37

Jiří Rusnok na pietním shromáždění v Letech přislíbil řešit odstranění vepřína
02-08-2013  Jitka Cibulová-Vokatá


Mário Bihári a Bára Hrzánová zazpívali v Letech u Písku (Foto: ČTK) U pomníku obětem romského holocaustu v Letech na Písecku se včera sešli představitelé vlády, pamětníci i Romové. Pietní akt znovu otevřel otázku odstranění nedalekého vepřína, na jehož místě stál romský koncentrační tábor. Současný vládní kabinet chce stávající situaci řešit.

Písně v podání Báry Hrzánové a skupiny Bachtale Apsa daly pietnímu shromáždění jiný rozměr. Setkání spojilo minulost a přítomnost. Vzpomínalo se na ty, kteří zemřeli v koncentračním táboře.

Připomněl se ale i dlouholetý problém - uzavření vepřína, na jehož místě tábor stál. Výbor OSN pro lidská práva opět vyzval Česko, aby tak učinil. Zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková to okomentovala slovy:

„Já samozřejmě jsem pro to, aby vepřín byl odstraněn a aby tak trochu ostuda České republiky byla po letech diskusí napravena,“ uvedla.

Předchozí vláda na odstranění vepřína nenašla peníze. Současný premiér Jiří Rusnok, který se setkání také zúčastnil, přislíbil, že se jeho osudem bude rovněž zabývat.

Jiří Rusnok v Letech u Písku (Foto: ČTK) „My se s tím seznámíme, s tím jejich doporučením. Mohla by to být i otázka peněz. Je to vždycky otázka na prvním místě u řady věcí, ale myslím, že to není jediný a zásadní problém,“ řekl premiér.

Podle přítomného hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly by se peníze určené k likvidaci vepřína daly využít na jiné, potřebnější romské aktivity.

„Romská komunita by v tento moment potřebovala peníze na úplně jiné aktivity. Myslím, že i ty poslední události svědčí o tom, že to tak je, a já bych nerad přiléval příslovečný olej do ohně národnostních sporů, protože se obávám, že by většinová společnost na to mohla chtít takto slyšet,“ prohlásil Zimola.

O pietním shromáždění v Letech u Písku informovala redaktorka Jitka Cibulová Vokatá

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25976
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003