Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 03.07.2022 23:28

Oběti romského holocaustu v Letech u Písku připomene pietní shromáždění
01-08-2013  Pavla Kuchtová


Mladí Romové pokládají věnce k památníku v Letech u Písku (Foto: Jana Šustová) Zástupci vlády i romských iniciativ zamíří dnes večer do Letů u Písku. Na místě bývalého sběrného tábora uctí Mezinárodní den obětí romského holocaustu. Právě dnes totiž uplyne 71 let od chvíle, kdy se původně pracovní tábor změnil na cikánský sběrný, ze kterého nacisté posílali Romy do vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

Za rok existence sběrného tábora prošlo osvětimskou branou 420 vězňů z Letů u Písku.

„Zde začal holocaust Romů v České republice a takřka jejich vyhlazení. Myslím si, že pro dnešní situaci soužití Romů a majority je důležité, aby o tomto vědělo co nejvíc Čechů,“ upozorňuje vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

Dnešní pietní setkání má ještě jeden důvod: 2. srpna se připomíná Mezinárodní den obětí romského holocaustu.

I když je dnes v Letech důstojný památník, Romové stále volají po odstranění vepřína, který stojí přímo na místě bývalého tábora.

„My na odstranění prasečáku samozřejmě trváme a nikdy to nebude jinak,“ říká Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu. K zavření vepřína v Letech vyzval Česko před týdnem i výbor OSN.Celý příspěvek si můžete poslechnout zde: rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/1241163
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25959
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003