Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 15:19

Jsme druhý Duchcov, stěžují si obyvatelé Úpice. Požadují řešení problémů s Romy
30-07-2013  Václav Plecháček


K nepokojům v Duchcově přirovnávají situaci ve svém městě obyvatelé podkrkonošské Úpice, archivní foto z června 2013 (Foto: Gabriela Hauptvogelová) Malé podkrkonošské městečko Úpice trápí rasová nesnášenlivost. Místní lidé si totiž stěžují na podle nich nepřizpůsobivé skupiny přistěhovalců. Z velké části prý jde o Romy. Už téměř tisícovka obyvatel podepsala petici požadující řešení problémů ve městě.

V Úpici žije 6000 lidí, z toho zhruba desetinu tvoří Romové a velká část z nich se sem přistěhovala v posledních měsících. A to se místním nelíbí, Romové prý v Úpici nepracují a pozdě večer jsou navíc hodně hluční.

„Kdybychom neměli postavený barák, tak odtud jdu pryč,“ říká paní Helena. V Úpici žije už řadu let.

Ani o kousek dál postávající Josef se netají tím, že se mu v podkrkonošském městečku už nežije dobře. Romové prý ohrožují jeho desetiletou dceru. „Vadí mi hodně a neznám slušná slova, kterými bych to vystihl. Přeroste to v nějaké občanské nepokoje,“ míní.

Zhoršující se situaci potvrzují i oficiální statistiky. Za prvních sedm měsíců řešili policisté o třetinu víc přestupků než za stejné období minulého roku, o čtyřicet víc je i trestných činů.

Problémy připouští i někteří Romové. Ladislav Bílý žije v Úpici přes padesát let a nespokojeným lidem se nediví: „Tolik přistěhovalců tu nikdy nebylo. Jsme z toho nešťastní.“

Někteří místní jako prevenci navrhovali zavedení romských hlídek, to ale nakonec zastupitelstvo neschválilo. Město by přitom taková služba stála jen 700 korun na jednoho člena hlídky, což by při plánovaném počtu čtyř lidí znamenalo 2800 měsíčně. Zbytek by minimálně nějaký čas platil úřad práce.

Vedení města se ale plánu zřídit romské hlídky nevzdalo, nový návrh předloží ke schválení znovu, a to při dalším zastupitelstvu 11. září. „Myslím si, že to nedopadlo možná z toho, že to nebylo zcela pochopeno. Ale určitě to zkusíme znovu dovysvětlit,“ říká starosta Jaroslav Hůlek z ČSSD.

Na problémy už zareagovala i státní policie, dokládají to slova Ivy Kormošové z krajského ředitelství: „Na obvodním oddělení v Úpice jsme navýšili výkon služby, zesílili jsme počty hlídek jak cizinecké, tak dopravní policie a úzce tam spolupracujeme s městskou policií.“

Hlídky trutnovské městské policie nově zajíždí do Úpice každý den na minimálně čtyři hodiny – jenže za navýšení kontrol město zaplatí z rozpočtu každý měsíc o bezmála 100 tisíc korun víc, než bylo obvyklé. Podle policie navíc bývá někdy velmi obtížné u přestupků dokázat, kdo se dopustil protiprávního chování.

V tom by strážníkům mohl pomoci kamerový systém, který by nově měl monitorovat nejrizikovější místa. Město na něj vyčlení přes milion korun.Celý příspěvek si můžete poslechnout zde: http://www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/1240579
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25952
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003