Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 31.03.2023 07:54

V inscenaci Země zaslíbená si zahrají uprchlíci, Romové i čeští starousedlíci
18-06-2013  Divadlo Archa


Inscenace Země zaslíbená (Foto: Divadlo Archa) Umělecký tým Divadla Archa v čele s režisérkou Janou Svobodovou připravuje v Kostelci nad Orlicí autorskou inscenaci Země zaslíbená, která zapojuje do tvůrčího procesu obyvatele města. Na scéně se vedle profesionálních umělců setkají představitelé jednotlivých místních společenství – českých starousedlíků, romské komunity a žadatelů o azyl z uprchlického tábora.

Premiéra inscenace se uskuteční v pátek 21. června 2013 v 18:00 hodin v SK Rabštejn v Kostelci nad Orlicí, repríza bude následovat ve středu 26. června 2013 v 19:00 hodin v Divadle Archa v Praze (Na Poříčí 26). Na premiérové představení je do Kostelce nad Orlicí vypravován speciální autobus od budovy pražského Divadla Archa.

Inscenace Země zaslíbená (Foto: Divadlo Archa) Kostelec nad Orlicí, malé město na východě Čech, si tvůrci inscenace nevybrali náhodou. Toto město můžeme vnímat jako křižovatku, na které se setkávají lidé různých národností, náboženství a kultur. Kromě místních starousedlíků tu žije početná romská komunita a také lidé v uprchlickém táboře, kteří zde i několik let čekají na azyl.

„Tyto tři skupiny lidí spolu ale nepříliš komunikují. Proto jsme pocítili touhu umožnit, aby se tato společenství setkala, a rozhodli jsme se to udělat našimi divadelními prostředky,“ vysvětluje režisérka Jana Svobodová.

Inscenace Země zaslíbená (Foto: Divadlo Archa) Říkáte si, co může spojovat českou holčičku a íránského emigranta? Jak moc se liší sny romské babičky a mladé uprchlice? A zda je Česká republika pro Bělorusa Zemí zaslíbenou?

Tvůrčí tým Divadla Archa po několik měsíců shromažďoval a zaznamenával životní příběhy, zážitky, touhy i obavy místních obyvatel. „Naše práce začíná vždy stejně: nabídneme obyvatelům města, ve kterém právě pracujeme, svůj vlastní příběh, své téma, svoji osobní zkušenost. Lidé, kteří se s námi chtějí bavit, nám na oplátku vypráví své vlastní příběhy. Zajímá nás naše společná zkušenost, tu pak sdělujeme divákům…“ říká režisérka Jana Svobodová. Příběhy nesourodých skupin obyvatel města se začaly skrze konkrétní místa, společné zážitky, stejné názory, ale i kontrasty a konflikty propojovat a položily základy scénáře.

Inscenace Země zaslíbená (Foto: Divadlo Archa) Výsledná podoba inscenace vzniká formou kolektivní tvorby. Každý z tvůrců přitom vychází z jiných, sobě vlastních výrazových prostředků - mluveného slova, kresby, hudby, videa - které dohromady na scéně zpřítomňují různá místa města. Do nich budou kromě zkušených divadelníků se svými příběhy vstupovat i zástupci jednotlivých místních komunit. Na scéně vystoupí také kapela a pěvecký sbor dětí ze ZŠ Gutha-Jarkovského.

Inscenace Země zaslíbená (Foto: Divadlo Archa) Pro režisérku Janu Svobodovou není práce na inscenaci Země zaslíbená první svého druhu. Divadelním zpracováním témat soužití různých kultur se soustavně zabývá už od roku 2005, kdy vznikl první projekt v utečeneckém táboře Bělá pod Bezdězem. Jak ale sama říká, inscenace Země zaslíbená jde ještě o krok dál, protože se nezabývá jen problémem vztahu cizinců vůči většinové společnosti, ale soužitím různých společenství obecně. Proto byli tentokrát k tvorbě přizváni nejen lidé z uprchlického tábora, ale i místní Romové a starousedlíci. Inscenace, která vznikala po dobu jednoho roku formou dílen v uprchlickém táboře, na náměstí v Kostelci nad Orlicí a v místní škole, je součástí evropského projektu Karaoke Europe, do kterého jsou kromě Divadla Archa zapojeni ještě 5eKwartier (Holandsko), Stanica Žilina-Záriečie (Slovensko) a PanoDrama (Maďarsko).

Další podrobnosti o představení:
www.divadloarcha.cz

Spot z přípravy inscenace Země zaslíbená:
YOUTUBE http://www.youtube.com/watch?v=lzdSH_mA4es&feature=em-upload_owner

Článek v novinách Divadla Archa:
http://www.divadloarcha.cz/cs/casopis/cislo/5-6-2013/
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25824
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003