Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.09.2023 13:17

Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
26-05-2013  Jana Šustová, Alica Heráková, Martina Koptová, Jan Josef Rosenberg

Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Právě začíná O Roma vakeren a já Vás vítám u jeho poslechu. Dnes si připomeneme pietní akt v Letech u Písku, podíváme se do Muzea romské kultury a o svém poslání nám řekne Peter Gaži.

Samozřejmě uslyšíte romské písničky z domova i ze zahraničí – a ještě dodám, že příští týden příznivci romské hudby a kultury mají šanci navštívit dvě velké kulturní akce, a to Romfest na Václavském náměstí a v Divadle Korunní, kde vystoupí například slovenská kapela Kmeťoband, nebo můžete obdivovat jubilejní 15. Světový romský festival Kahmoro.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
V Letech u Písku uctili oběti romského holocaustu za účasti kardinála Duky i příslušníků jiných církví
V Letech u Písku se konal každoroční pietní akt k uctění památky obětí romského holocaustu. Poblíž této obce totiž za druhé světové války stával internační tábor pro Romy, ve kterém zahynulo 326 lidí a dalších více než pět stovek vězňů bylo deportováno do Osvětimi. Vzpomínky se zúčastnila i naše kolegyně Jana Šustová.

Dominik Duka a Vojtěch Vagai (Foto: Jana Šustová) Pietního aktu v Letech u Písku se každoročně zúčastňují zástupci řady velvyslanectví, duchovní různých církví, představitelé Židovské obce i politici. Z vysoce postavených představitelů české politiky však tentokrát nepřijel nikdo. Duchovní slovo a modlitby za zesnulé letos přednesl kardinál Dominik Duka, který se akce zúčastnil poprvé.

„Na tomto místě zemřeli lidé, kteří trpěli nespravedlivým pronásledováním kvůli své národnosti a barvě pleti. Zlo, které poznamenalo toto místo, není možné přemoci jinak, než vlastní spravedlností, láskou a odpuštěním. Nyní proto pokropíme toto místo požehnanou vodou. Toto pokropení představuje prosbu k Bohu za smytí a smazání všeho utrpení, které zde bylo spácháno, prosbu za smytí nenávisti mezi lidmi.“

Norman Eisen (Foto: Jana Šustová) I když letošní pietní akt doprovázelo chladné a deštivé počasí, s proslovy vystoupila celá řada významných osobností, například velvyslanec Spojených států amerických Norman Eisen.

„Velice si vážím toho, že opět po roce tu s vámi mohu být a uctít památku romských obětí holocaustu, uctít památku všech, kteří zahynuli právě zde v Letech. Ale i těch, kteří zde byli nuceni pracovat před tím, než byli deportováni dále do nacistických táborů smrti v Polsku. Jménem amerického lidu vzdávám hold památce těch, kteří zde zahynuli!

Foto: Jana Šustová Pietní akt se v Letech u Písku koná každoročně 13. května už od roku 1995. Vloni navíc Památník Lidice, který má správu letského památníku na starosti, uspořádal další pietní akt ještě 9. července. Čím je pro Romy významné právě datum 13. května, vysvětluje předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička:

„13. května v roce 1994 bývalý prezident Václav Havel jako vůbec první člověk z těch vážených osobností, jako nejvýznamnější politik na toto místo upozornil a veřejně řekl, že tady si to řídili Češi. To se každý bál říct a on byl první, kdo to tady řekl a pro nás je to velmi silné. On je také první, kdo tady vybudoval nějaký pomníček našim lidem. Proto si to připomínáme 13. května a Lidice to nemůžou pochopit. Oni pořádají pietní akt na nějaké výročí, ale pro nás jako pro pozůstalé to výročí není až tak důležité. Pro nás je důležitější ten akt sympatie a vstřícnosti bývalého prezidenta Václava Havla.“

Štefan Tišer, Dominik Duka, Vojtěch Vagai, Čeněk Růžička (Foto: Jana Šustová) Pietní akt v Letech u Písku každoročně doprovází zápach z nedalekého vepřína, který byl za komunismu vybudován na místě bývalého takzvaného cikánského tábora a volání po jeho odstranění dosud nebylo vyslyšeno. I o něm byla v projevech řeč a nevhodnost jeho existence na místě utrpení Romů si podle jednoho z řečníků lze umocnit představou, že by vepřín stále třeba v Lidicích nebo v Terezíně. Pan Čeněk Růžička patří k Romům, kterým v Letech u Písku zahynulo několik příbuzných. Doufá ještě po tolika letech bojů s větrnými mlýny v odstranění vepřína?

„Kdybych nedoufal, tak bych tyto aktivity nevyvíjel. Podívejte se na moje vlasy – zabývám se touto kauzou od roku 1998 a zešedivěl jsem. Přesto ale stále doufám. Nemůžu si dát pokoj – zač bych stál? Mám tady pohřbené své lidi, takže to je důvod, proč bojuji dál. Ale není to jen proto, že tady mám své lidi, ale i to, že jsem Romák a jako Romák se takhle chovat musím. Je to můj národ, který tady zahynul, takže jako Rom se k tomu musím takhle stavět.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
28.05.2016Vláda intenzivně jedná s majitelem vepřína v Letech u Písku o jeho odkoupeníO Roma Vakeren
23.01.2016ReportážO Roma Vakeren
16.01.2016Mezinárodní kampaň podpoří odstranění vepřína na místě bývalého nacistického tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
08.08.2015Na oběti holocaustu Romů se vzpomínalo i v Letech u PískuO Roma Vakeren
23.05.2015Vzpomínky Arnošta Vintra na dětství v Letech u Písku a v OsvětimiO Roma Vakeren
16.05.2015Před 20 lety prezident Václav Havel odhalil památník v Letech u PískuO Roma Vakeren
11.05.2015Ve středu se v Letech u Písku uskuteční pietní aktZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Muzejní noc otevřela návštěvníkům brány Muzea romské kultury v netradiční dobu
Muzejní noc, je oblíbená kulturní akce, které se každoročně zúčastní desetitisíce lidí využívajících volný vstup do všech muzejních institucí v České republice. V sobotu 18. května se otevřely také brány Muzea romské kultury v Brně, kde natáčela Alica Heráková.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
25.06.2016Nizozemský umělec Ron Glasbeek zachycoval život Sintů v období před, během a po druhé světové válceO Roma Vakeren
20.02.2016Ignác Zima spoluzakládal Muzeum romské kultury a vyučoval romštinuO Roma Vakeren
05.12.2015Plesem desetiletí vyvrcholily oslavy deseti let existence Muzea romské kultury jako státní organizaceO Roma Vakeren
01.12.2015Muzeum romské kultury zve na folklorní hudební večer s cimbálovou muzikou KubíciZprávy ze života Romů
12.10.2015Ples desetiletí Muzea romské kultury se uskuteční 28. listopaduZprávy ze života Romů
02.10.2015Muzeum romské kultury představí během literární akce Mikroměsto hned čtyři romské autorkyZprávy ze života Romů
03.08.2015Muzeum romské kultury oslaví 10. výročí slavnostním plesemZprávy ze života Romů
30.05.2015Muzeum romské kultury připravilo pro Brněnskou muzejní noc program plný hudby, tance, tvůrčích dílen i romského jídlaO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Peter Gaži považuje kněžskou dráhu za své poslání
Peter Gaži - povolaní kněze považuje za své poslání. Po úspěšném absolvovaní košického gymnázia začal studovat teologickou fakultu. Čas studií utekl jako voda a Peter má před sebou státnice a kněžské vysvěcení. V rámci své diplomové práce přeložil Matoušovo evangelium do romského jazyka. Petera oslovila Martina Koptová.

Peter Gaži

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
12.11.2012Romové, Bůh a církevZprávy ze života Romů
21.03.2012Nejmladší jihočeský kněz se setkává s projevy rasismuZprávy ze života Romů
25.09.2009Romové a katolická církevO Roma Vakeren
20.04.2007Ve Vatikánu proběhne setkání romských kněží a řeholníkůZprávy ze života Romů
03.06.2005I letos se Romové sešli na pouti svaté Sáry ve FranciiO Roma Vakeren
05.05.2005Mši z Pouti smíření v Hejnicích bude v neděli přenášet ČTZprávy ze života Romů
23.09.2004Na Svatý Kopeček se při pouti vydají Romové z celé republikyZprávy ze života Romů
20.06.2004Festival romské kultury vyvrcholil slavnostní mší v HejnicíchFotoaktuality
05.12.2003Patronem Sýrovické kapličky je španělský RomO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Sdružení Wakeren seznamuje děti s romskou historií
"Dejme si vzájemnou šanci!", tak se jmenuje pásmo vyprávění o původu romského lidu, o putování romských kmenů Evropou a jejich nelehkém životu. Romský prozaik, básník a předseda sdružení Wakeren - Mluvte - Michal Šamko seznamuje děti základních a středních škol s historií. Kolega Jan Josef Rosenberg ho oslovil u památníku v Letech u Písku.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
15.09.2012Do projektu 'MKV - 400x na českých školách' se již zapojilo více jak 8 tisíc studentů a žákůO Roma Vakeren
19.11.2011Slovo 21 nabízí školám interaktivní výuku multikulturní výchovyO Roma Vakeren
12.03.2010Multikulturní výchova 400 x na českých školáchO Roma Vakeren
21.09.2007Kurz multikulturní výchovy pro pedagogyO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Dokument Šmejdi odhalil šokující praktiky na předváděcích akcích, jak se ale bránit?
A je čas na radu právníka. Dokumentární film Šmejdi ukazuje šokující realitu předváděcích akcí pro seniory. Široká veřejnost má možnost shlédnout, jak akce probíhají a pod jakým nátlakem senioři nakupují předražené zboží, často za půjčky, které nemohou ani splácet. Právního poradce Matouše Blažka se zeptala na více informací k právům seniorů kolegyně Marie Vrábelová.

Foto: AeroFilms

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
06.09.2014Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 zajišťuje řadu služeb pro senioryO Roma Vakeren
21.05.2011Diakonie Českobratrské církve evangelické zahájila kampaň na podporu seniorůO Roma Vakeren
26.02.2010O bydlení seniorů v České republiceO Roma Vakeren
12.12.2008Poskytování bezplatné právní pomoci je ohroženoO Roma Vakeren
16.05.2008Je potřeba zlepšit situaci seniorůO Roma Vakeren
14.09.2007Brněnská občansko-právní poradna nabízí Romům bezplatně pomoc v řešení právních situacíO Roma Vakeren
04.06.2004V Olomouci působí klub pro romské důchodceO Roma Vakeren
07.11.2003Kde je možné využít bezplatných služeb právníka?O Roma Vakeren

Za malou chvíli už bude 21 hodin, O Roma vakeren Vám přeje krásný večer, anebo dobrou noc. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině na vlnách Radiožurnálu a najdete nás také na internetové adrese romove.cz.

Mangav tumenge lači rači the šukar kurkeskero džives. Sam rado hoj sahas amenca - the amen sam tumenca. Klidný večer Vám přeje Iveta Demeterová.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25792
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003