Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.10.2023 11:43

Khamoro letos popatnácté rozzáří Prahu
20-05-2013  Slovo 21


Přesně za týden českou metropoli po roce znovu vyplní romská kultura. Od 27. 5. do 2. 6. 2013 bude Praha hostit nejznámější romský festival na světě – Khamoro. I jubilejní ročník přiveze do Prahy to nejlepší z romského umění. Vedle tradiční romské hudby a koncertů gypsy jazzu se návštěvníci mohou těšit na výstavy, promítání filmů z české a španělské produkce, taneční, umělecké a divadelní workshopy pod vedením romských profesionálů uprostřed historické Prahy.

Nebude chybět ani živá instalace 300kilového dortu Mandala Zorana Taranoviće, křest knihy romské spisovatelky Ireny Eliášové či každoroční defilé všech účinkujících, které je perličkou celého festivalu. Záštitu nad patnáctým Khamorem, které od roku 1999 pořádá občanské sdružení Slovo 21 a Studio Production Saga, převzali předseda vlády ČR Petr Nečas a primátor hl. města Prahy Bohuslav Svoboda.

Khamoro stejně jako v předchozích čtrnácti letech nabídne i letos nepřebernou škálu kulturních akcí. Návštěvníkům se představí řada špičkových kapel z celkem osmi zemí světa. Na své si přijdou nejen milovníci tradiční romské hudby, ale světově proslulého gypsy jazzu. „Vzhledem k tomu, že koncerty gypsy jazzu jsou každoročně velmi žádané, rozhodli jsme se do programu zařadit hned tři,“ říká producentka festivalu Jelena Silajdžić.

Posluchači se budou moci zaposlouchat v klubu Jazz Dock do repertoáru nizozemského tria Feigeli Prisor Band nebo francouzských Opus 4 či kritiky opěvovaného Yourgui Loefflera. Festival nabídne i propojení klasické hudby a jazzu s romskou hudbou – a to přímo v nádherných prostorách Týnského dvora – Ungeltu v podání pěti mladých talentovaných Romů z Česka a ze Srbska. Mezi nimi bude i mladý zpěvák Jan Bendig.

Chybět nebude ani tolik žádaná tradiční romská hudba, která se řadí mezi největší lákadla festivalu. V klubu ROXY (a během závěrečného galakoncertu v SaSaZu) vystoupí za Česko skupina Kale. Těšit se návštěvníci můžou ale i na jednadvacetiletého Sašu Krstiće ze Srbska, který je považován za jednoho z nejtalentovanějších trumpetistů v Evropě. Nebo na dvanáctičlennou skupinu The Zuralia Orchestra z Rumunska a Oláh Gipsy Beats z Maďarska, kteří prezentují kulturu olašských Romů.

Skupina Taborshow patří mezi přední lidové soubory dnešního Ruska. Jejích procítěné písně a pověstné živočišné tance ruských tanečnic diváky zaujaly po celém světě.

A stejně jako minulý rok, ani tento nebude na festivalu chybět španělské zastoupení. Macarena Ramirez, špička v současném flamencovém světě, přiláká svým ohnivým tancem.

Khamoro ale od počátku není zdaleka jen o hudbě, vedle ní každoročně nabízí řadu doprovodných akcí. Historicky poprvé zařadí festival do programu bohoslužbu za pokojný život Romů. Ostatně právě mše zahájí oslavy jubilejního ročníku. V kostele sv. Martina ve zdi vystoupí vedle představitelů různých církví také rabín a imám.

Letos navíc Khamoro míří do pražských ulic více než jindy. „Návštěvníky čeká celá řada akcí, které budou venku. Ať už umělecký či divadelní workshop, Khamoro party u Vltavy na Náplavce, tradiční defilé účinkujících v historickém centru Prahy nebo tři taneční workshopy. Na nejfrekventovanějších místech Prahy budou profesionální tanečníci flamenca, street dance a tradičních romských čapášů kolemjdoucí učit, jak se správně pohybovat,“ prozrazuje mluvčí festivalu Rena Horvátová.

Khamoro v rámci patnáctých narozenin zařadí do programu také živou instalaci dortu Mandala přímo na náměstí Republiky. Povede ji úspěšný romský umělec ze Srbska Zoran Tairović. Všichni, kteří z obrovského dortu budou chtít kus ochutnat, se budou muset proplést labyrintem. Organizátoři tak chtějí veřejnosti nastínit, jak složitým životním labyrintem člověk – Rom musí projít, aby ochutnal alespoň kousek důstojného života.

Festival se koná za podpory hl. m. Prahy a Ministerstva kultury ČR.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25763
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003