Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 03.07.2022 23:40

Kardinál Duka se v Letech u Písku pomodlí za romské oběti holocaustu
09-05-2013  Arcibiskupství pražské, Výbor pro odškodnění romského holocaustu


Pietní akt v Letech u Písku (Foto: Jana Šustová) V pondělí 13. května 2013 se koná pietní akt k uctění romských obětí holocaustu. Událost začíná ve 12.00 hodin na místě bývalého romského koncentračního tábora v Letech u Písku. Duchovní slovo pronese a modlitbu povede od 13.00 hodin pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP.

Bývalí romští vězni nacistických koncentračních táborů a pozůstalí po obětech zvou na tradiční pietní akt romským obětem nacismu, který se koná s podporou Nadačního fondu obětem holocaustu na pietním místě bývalého romského koncentračního tábora v Letech u Písku. Ve 12.00 hodin zazní česká hymna a hymna romských vězňů, následuje položení květin k pomníku obětem. Ve 13.00 hodin zazní duchovní slovo kardinála Dominika Duky OP. Po společné modlitbě následují oficiální projevy.

Oficiální část pietního aktu bude ve 14 hodin zakončena setkáním s kardinálem Dukou a prohlídkou místa. Na 3 kilometry vzdáleném farním hřbitově v Mirovicích proběhne položení květin k pomníku dětským obětem tábora.

Pietní akt v Letech u Písku je pro komunitu původních českých Romů a Sintů významnou událostí a příležitostí uctít svoje předky, oběti nacismu a občanům připomenout, že Romové patří do historie českého národa svojí v českých zemích šestisetletou historií.

Pietní akt má svoji tradici a své místo v kalendářích velvyslanců zastupitelstev států v ČR, významných osobností politiky a kultury, pozůstalých po obětech, církevních představitelů, představitelů židovských organizací, zástupců občanských sdružení, médií a dalších, a je místem, kde Romové vyjadřují svá přání a tužby. Nese se v důstojném duchu romského uctívání a v upřímné přátelské atmosféře.

Z obce Lety na pohřebiště obětí je zbudována naučná stezka s informačními tabulemi o dění v táboře (stezka v délce 1,5 km vede z obce po cestě, po které vězňové směřovali do letského tzv. cikánského tábora).

Autobusy a osobní vozidla lze zaparkovat přímo v areálu Památníku Lety. Sanitární zařízení v místě památníku.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25749
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003