Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 09:40

Oslavy Mezinárodního dne Romů v Brně nabídnou workshopy nebo hudební a taneční vystoupení
08-04-2013  Gabriela Grmolcová


Oslavy Mezinárodního dne Romů v Brně se po letech vrátily do centra města. Od 11 hodin začínají workshopy a vystoupení romských kapel a tanečních skupin. Součástí programu bude i ochutnávka tradičního romského jídla nebo košíkářská dílna.

Mezinárodní den Romů tradičně oslavuje romskou kulturu a rozšiřuje povědomí o problémech, které komunitu pálí.

V Brně vystoupí po letech romské taneční skupiny a kapely v centru na náměstí Svobody.

„Každý rok pořádá oslavy více proromských a romských brněnských organizací. Celý den bude probíhat od 11 hodin na náměstí Svobody, kde budou návštěvníkům k dispozici stánky jednotlivých organizací. Odpoledne od 15 hodin proběhne na hlavním pódiu kulturní program,“ říká Jana Poláková pověřená vedením Muzea romské kultury.

Vystoupí například brněnský taneční soubor Merci nebo známý romský hudební skladatel Igor Kmeťo s kapelou. Stejně jako loni proběhne vázání stužek na strom tolerance.

„V roce 2011 byl zasazen nový strom tolerance. Až symbolicky, ten starý strom uhynul a tak jsme museli najít nový, o kterém jsme doufali, že už nám vydrží déle a symbolicky poroste tak, jak jsme doufali, že poroste i tolerance ve společnosti,“ vysvětluje Poláková.

Cílem oslav je podle Polákové mimo jiné ukázat, že Romové jsou součástí naší společnosti:

„Romové jsou etnikem, samostatným národem, a ačkoliv se skládají z velkého množství subetnických skupin, tak se za jeden samostatný a velký národ považují. Dalším takovým hlavním cílem, proč se tyto oslavy pořádají, je předvést, že Romové jsou součástí naší společnosti. Dokud většinová společnost nepozná kulturu a historii Romů, tak nikdy nedojde k úplné integraci a kontaktu, ke kterému dochází v dnešní době velmi omezeně.“

O programu Mezinárodního dne Romů natáčela redaktorka Gabriela Grmolcová.

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25712
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003