Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.05.2023 17:01

Muzeu romské kultury v Brně hrozí kvůli úsporám zánik
05-04-2013  Gabriela Grmolcová


Stálá expozice Muzea romské kultury v Brně (Foto: Jana Šustová) Muzeu romské kultury v Brně hrozí sloučení s Moravským zemským muzeem. S návrhem přišla vláda a zdůvodňuje to úsporami. Vedení obou institucí s tím ale nesouhlasí, romští studenti sepisují protestní petici a proti se postavila i Rada vlády pro záležitosti romské menšiny. Ministerstvo kultury považuje rozruch za předčasný.

Muzeum romské kultury považují odborníci za jedinečné svého druhu v Evropě. Prestiž získávalo postupně díky několika nadšencům. Slouží zároveň pro vzdělávání samotných Romů ve vyloučené lokalitě, kde se nachází, i výchově k toleranci obecně.

Podle Jany Polákové pověřené vedením Muzea romské kultury je návrh na sloučení téměř nemorální. „Muzeum bylo budováno de facto nadšenci a přáteli za cenu vlastních vkladů a podobně. Je nedílnou součástí integrace Romů nejenom v České republice,“ říká Poláková.

Stálá expozice Muzea romské kultury v Brně (Foto: Jana Šustová) Se slučováním nesouhlasí ani Moravské zemské muzeum. „Jestliže přijde příkaz, tak to provedeme, na druhou stranu se domníváme, že to není prospěšná záležitost. Muzeum romské kultury je instituce, která plní činnosti, které nejsou ryze muzejní,“ podotýká ředitel muzea Martin Reissner.

O slučování ale není definitivně rozhodnuto. „Naplnění této úspory je možno ještě v budoucnu modifikovat. Nezanikne ani romské muzeum, ani to nijak nepostihne Moravské zemské muzeum,“ dodává ředitelka kabinetu ministryně kultury Markéta Ševčíková.

K muzejní noci patří i ochutnávka tradičních romských jídel (Foto: Jana Šustová) Proti možnému slučování se postavily i významné osobnosti, které se věnují romské otázce, a také skupina romských studentů, kteří chystají protestní petici. Ta má jít do koloběhu symbolicky na Mezinárodní den Romů, který připadá na pondělí 8. dubna.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25697
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003