Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.03.2023 05:09

Evropou zmítají protiislámské nálady, v Česku sílí nenávist vůči Romům
21-03-2013  Martin Hromádka, Martin Drtina


Evropou se šíří protimuslimské nálady, v Česku je ale daleko větším problémem nenávist proti Romům. Takový je závěr hodnotící zprávy Evropské sítě proti rasismu (ENAR) za uplynulý rok, kterou dnes představil Český helsinský výbor.

Zpráva dokonce říká, že Romové odčerpávají ze společnosti nenávist vůči ostatním menšinám.

V tuzemsku převažuje názor, že Romové mohou za rostoucí kriminalitu, a politici tyto nálady často přiživují a předsudky podporují.

Docela výmluvně to ilustruje rok starý případ z Břeclavi. Tehdy patnáctiletý chlapec si tam vymyslel, že ho brutálně napadli právě Romové. Ve skutečnosti si těžká zranění, při kterých přišel o ledvinu, způsobil sám pádem z výšky.

Jeho prvotní výpověď ale na Břeclavsku vyvolala vlnu protiromských nálad. Na demonstraci se tam sešlo asi 2000 lidí. Až s odstupem času se ukázalo, že si chlapec vše vymyslel.

S islamofobií má problém hlavně západní Evropa. To, že se Česka vlna protimuslimských nálad až tolik netýká, je podle členky předsednictva Českého helsinského výboru Selmy Muhič Dizdarevičové dané geografickou polohou.

„Jsou to ještě přistěhovalci, to myslím, že strašně umocňuje ten pocit, že jim někdo odebírá práci nebo že se podílí na trestné činnosti a tak dále,“ uvedla.

Příslušníky menšin u nás podle zprávy trápí hlavně vysoká nezaměstnanost. Tito lidé často vezmou nekvalifikované práce a dělají za nižší mzdu. Ve vzdělávání potom děti migrantů a z minorit chodí do zvláštních škol. Horší je i přístup ke zdravotní péči.

Hodnotící zprávu Evropské sítě proti rasismu za uplynulý rok najdete zde.

S materiálem Evropské sítě proti rasismu se seznámil redaktor Martin Drtina

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25692
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003