Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 29.09.2023 02:42

Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
16-03-2013  Jana Šustová, Iveta Demeterová, Robert Hoza, Tatiana Čabáková

Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítám Vás u pořadu O Roma vakeren.

Řekneme si, jaká je situace v romských a proromských médií v Česku, pozveme vás do pražského Centra současného umění DOX, povíme si o představení Romeo a Julie po romsku a nezapomeneme ani na literaturu. A to vše s romskou hudbou z domova i ze světa. Přeji hezký sobotní večer a příjemný poslech.

Bacht tumenge savorenge so šunen amaro romano vakeriben. Som but lošaľi hoj amen sako sambat šunen the amenge irinem. Adadžves šunena nevipena na čha pale Roma. Mangav šukar šuniben.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Romská média jsou závislá na dotacích
Romská média jsou specifická z mnoha důvodů. Trend ukazuje, že se většinová média přesouvají na internet. Mnoho Romů ale přístup na internet stále nemá a zpravodajství sledují pouze v televizi. Majoritní média se také živí komerční reklamou. Pro inzerenty ale v romských médiích není příliš zajímavá, hlavně proto, že většina Romů je sociálně slabá a tudíž je na reklamním trhu jako skupina neatraktivní. Prakticky všechna romská média jsou tak závislá na dotacích. Podrobnosti má Iveta Demeterová.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
25.06.2016Po dvouleté pauze začal opět vycházet magazín Romano voďi - Romská dušeO Roma Vakeren
19.10.2014V Krásnohorském Podhradí se sešli romští novinářiO Roma Vakeren
11.01.2014Výstava Věřte – nevěřte mapuje mediální obraz Romů od 19. století do současnostiO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Polský umělec Krzysztof Wodiczko se ve své nové videoinstalaci zaměřil na Romy ze Šluknovska
Tématům, jako je válka, konflikt, trauma nebo sociální vyloučení se už čtyřicet let ve své tvorbě věnuje světově proslulý polský výtvarník Krzysztof Wodiczko, který žije ve Spojených státech. Rozsáhlou přehlídku jeho díla si můžete do 6. května prohlédnout v Centru současného umění DOX v pražských Holešovicích. Přímo pro tuto výstavu umělec připravil i projekt o Romech na Šluknovsku, který nám představí Jana Šustová.

Projekce výpovědí dělníků z továrny na Centro Cultural de Tijuana v Mexiku (Foto: Jana Šustová) Imigranti vydělávající si umýváním oken nebo třeba afroamerické dělnice z továrny patří k postavám, které promlouvají ve videoprojekcích polského umělce Krzysztofa Wodiczky. Jak on sám říká, je velmi důležité zaposlouchat se do toho, co jeho hrdinové říkají. A právě jejich hlas – společností tak často opomíjený – nechává zaznívat i na velmi prestižních místech: svá velkoformátová videa promítá třeba n a významné vládní a veřejné budovy nebo na pomníky. Ve svých projekcích přináší znepokojivá svědectví, připomíná nepohodlné pravdy a upozorňuje na rozpory mezi slovy a činy většinové společnosti. Ve svém nejnovějším projektu s názvem Out/Inside(rs) použil Krzysztof Wodiczko výpovědi romských dětí ze Šluknovska, které jsou traumatizovány protiromskými pochody z uplynulých dvou let.

Projekt In/Outsiders Krzysztofa Wodiczky vystavený v pražském DOXu (Foto: Jana Šustová) Ukázka z videoprojekce: „Když přišli ti bílí, už jsme slyšeli: Cikáni do práce! Vydejte nám dávky! a takto dále.“

Tváře hovořících romských dětí jsou promítány na busty předních postav českých dějin, jako je třeba Božena Němcová nebo František Palacký, Josef Jungmann, Eliška Krásnohorská, Karel Havlíček Borovský a Bedřich Smetana, a také na sochu Tomáše Garrigua Masaryka. Kurátor výstavy Jaroslav Anděl k tomuto záměru říká:

Projekt In/Outsiders Krzysztofa Wodiczky vystavený v pražském DOXu (Foto: Jana Šustová) „Zde vidíte sedm významných historických postav, které, dalo by se říct, reprezentují, českou identitu, koncept českého národního státu. Jsou to postavy, o kterých se učíme ve škole a jejichž podoby jsou nebo by měly být známé každému dítěti, každému studentovi.“

Dílo Out/Inside(ři) vzniklo přímo na popud Centra současného umění DOX.

Krzysztof Wodiczko u svého vozidla pro bezdomovce (Foto: Jana Šustová) „My jsme od začátku věděli, když jsme se rozhodili, že chceme udělat tuto výstavu, že budeme ukazovat nejen starší práce, ale že chceme vytvořit novou práci. A protože Krzysztof se vždy věnuje palčivým problémům té které komunity společnosti, tak jsme právě diskutovali ta možná témata, která jsou vytlačována na okraj nebo tabuizovány, měli jsme jich několik.“

Z různých námětů jako nejpalčivější pracovníci DOXu vybrali situaci romské komunity.

Projekce na radnici ve městě Mechelem (Zdroj: DOX se svolením MMMechelen) „Jde zde o komunitu, jejíž postavení je v české společnosti velmi problematické a my jsme pracovali se skupinou mladých romských hochů a dívek, kteří zažili velmi traumatické situace. Chtěl bych zmínit, že na tom pracoval celý tým DOXu pod vedením Andrey Průchové. Byla tam specifická i sociální situace, abychom získali důvěru této skupiny, to nebylo vůbec jednoduché. Byl to proces, taková věc se nedá udělat za pár týdnů.“

Práce nakonec trvala pět měsíců a její výsledek bude prezentován také v katalogu k výstavě.

„V tom katalogu chceme právě největší část věnovat tomu novému projektu, protože jeho katalogů a monografií existuje celá řada, takže jsme nechtěli opakovat to, co už bylo uděláno lépe a rozsáhleji, ale chceme zdůraznit to, co nebylo, a to je ten nový projekt. Katalog bude zahrnovat i obsáhlou složku dokumentárních materiálů, část rozsudku Evropské soudu týkající se romských dětí ve školách, a také tam budou dokumenty o rasistických projevech našich politiků a tak podobně.“

Dodává kurátor výstavy Jaroslav Anděl.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Studenti nacvičují Romea a Julii po romsku
Krajská asociácia rómskych iniciatív (KARI) se už dvanáct let věnuje v banskobystrickém kraji výchově a vzdělávání dětí a mládeže. V současné době pomáhá asociace studentům, kteří si říkají Magnetky a připravují Romea a Julii. Kolega Robert Hoza oslovil ředitelku asociace rómskych iniciatív Natašu Slobodníkovou.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Film Cikáni jdou do voleb dokumentuje volební kampaň Vlado Sendreie
Vlado Sendrei je muž mnoha tváří. Je to hudebník, zpěvák, romský aktivista, fotbalový trenér. Sendrei je hlavní postavou dokumentárního filmu Cikáni jdou do voleb, který ukazuje volební kampaň Roma, který chce vstoupit do slovenské politiky. S režisérem filmu Jaroslavem Vojtekem si povídala Tatiana Čabáková.

Z filmu Cikáni jdou do voleb (Foto: Jeden svět)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
14.03.2015Dokument Toto a jeho sestry sleduje příběh dětí, které se dokázaly dostat z ghettaO Roma Vakeren
07.03.2015Hrdinkou filmu Královna ticha je neslyšící romská dívenkaO Roma Vakeren
15.03.2014Nejlepší film Jednoho světa sleduje soud s vrahy šesti RomůO Roma Vakeren
12.03.2014Hlavní cenu festivalu Jeden svět získal film o vrazích maďarských RomůZprávy ze života Romů
01.03.2014Festival Jeden svět představí i soud maďarskými vrahy šesti RomůO Roma Vakeren
02.03.2013Filmový festival Jeden svět představí také pět dokumentů o RomechO Roma Vakeren
19.02.2013Dokumentární film může nyní ve výuce využívat každý pedagog v České republiceZprávy ze života Romů
20.11.2012Film Cigáni idú do volieb získal na festivalu v Jihlavě Zvláštní uznání porotyZprávy ze života Romů
25.10.2012Na festivalu v Jihlavě má dnes premiéru dokumentární film Cikáni jdou do volebZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Studuje celá rodina
Studuje celá rodina - i tak bychom mohli nazvat následující příspěvek. Devětatřicetiletá Mirka z Kladna odmaturovala teprve vloni, její manžel začal studovat střední školu až teď. Oba říkají, že si postupně plní své sny. Iveta Demeterová se Mirky zeptala, co bylo pro ni hlavním impulsem ke studiu.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
12.03.2016Pražské Gymnázium v Sázavské ulici poskytuje stipendium romským studentůmO Roma Vakeren
30.03.2013Počet romských středoškoláků v Brně rosteO Roma Vakeren
30.03.2013Romští středoškoláci z Česka, Slovenska a Maďarska se setkali v LevicíchO Roma Vakeren
06.10.2012Co může romská identita přinést mladé generaci?O Roma Vakeren
21.01.2012Proč jsou užitečná stipendia pro romské studentyO Roma Vakeren
24.09.2011Mentoringový program pro romské žákyO Roma Vakeren
21.05.2011Vyšší a Střední policejní škole v Holešově uvítá studenty z řad národnostních menšinO Roma Vakeren
14.02.2011Romové se hlásí na střední školy. Zajistí jim to lepší budoucnost?Zprávy ze života Romů
15.01.2011Romské děti z vyloučených lokalit končí svou školní kariéru dříve než jejich vrstevníciO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Za malou chvíli už bude 21 hodin, O Roma vakeren Vám přeje krásný večer, anebo dobrou noc. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině na vlnách Radiožurnálu a najdete nás také na internetové adrese romove.cz.

Mangav tumenge lači rači, likérem paš peste. Savorenge tumenge zor, bach the sastpen. Klidný večer vám přeje Iveta Demeterová.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25678
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003