Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 08.08.2022 14:25

Domy v ústeckých Předlicích jsou v havarijním stavu, stovce obyvatel hrozí vystěhování
13-03-2013  Gabriela Hauptvogelová


Romové z Předlic o svých problémech poprvé přímo diskutovali s úředníky (Foto: Gabriela Hauptvogelová) Nepořádek na ulici, některé domy ve špatném stavu. Především to trápí obyvatele ústecké čtvrti Předlice. Chtěli by například obnovit uklízecí četu složenou z místních Romů, která by na pořádek dohlédla.

Oznámili to na úterním setkání se zástupci magistrátu a vedení města. Podle romského koordinátora Jana Husáka budou město i obyvatelé hledat společná řešení.

„My v současné době se snažíme o změnu toho přístupu. Vyzýváme lidi, aby si zvolili zástupce, kteří budou s námi společně řešit problémy Předlic. Myslím, že pokud zvolíme tuto cestu, tak vždycky je možnost nějaké nápravy,“ vysvětlil Husák.

Až stovka lidí totiž žije v Předlicích v domech, které jsou kvůli nezájmu majitelů ve špatném stavu. Mohl by je potkat stejný osud jako na podzim lidi z domu v ulici Beneše Lounského. Magistrát je nouzově ubytoval v tělocvičně a pak domluvil krátkodobé bydlení na ubytovně.

Upozorňuje na to ředitel vládní Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. Přehled o aktuální situaci bude mít do tří týdnů. Předá ho i vedení města, aby se na případnou podobnou situaci mohlo připravit.

„Aby ti lidé nemuseli skončit v ubytovnách či na ulici. Aby se nemuseli obávat toho odebírání dětí, tak jak se stalo teď v případě řady rodin v ulici Beneše Lounského,“ vypočítává Šimáček.

„Takže si myslím, že by nějaký konstruktivní přístup byl na místě. Z našich dosavadních šetření vyplývá, že se to může týkat nějakých šedesáti až sta lidí,“ doplňuje.

Špatný stav obydlených domů nebo skládky na dvorech v ústecké čtvrti Předlice mají podle náměstkyně primátora pro sociální oblast Zuzany Kailové z ČSSD řešit úředníci. Řekla to na úterním setkání s tamními obyvateli.

Stavební odbor nebo odbor životního prostředí se totiž zabývá jen těmi případy, o kterých se dozví. Jejich vyřízení není možné podle náměstkyně Kailové urychlit.

Kailová také obyvatele Předlic vyzvala, aby si zvolili dva až tři zástupce. Chtěla by se s nimi pravidelně setkávat a hledat řešení pro různé situace.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25677
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003