Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.10.2023 11:27

Výstava proti rasismu poukáže na nebezpečí předsudků a nálepkování lidí
04-03-2013  Muzeum romské kultury


Výstava proti rasismu (Zdroj: Muzeum romské kultury) V Muzeu romské kultury v Brně bude od pátku 8. března do neděle 21. dubna 2013 k vidění Výstava proti rasismu, která vznikla jako součást projektu Lucerna proti Rasismu, iniciovaném v Praze o. p. s. OPONA. Prostřednictvím jednotlivých panelů výstava seznamuje návštěvníky s historickými fakty romské a židovské historie a také s tím, jak s těmito fakty pracují česká média. Smyslem výstavy je poukázat na stereotypy v našem uvažování a upozornit na nebezpečí předsudků a „nálepkování“ určitých skupin obyvatel.

První část výstavy připomíná osud židovské menšiny za druhé světové války a za komunismu a klade ji vedle historie Romů. Návštěvníci zde najdou informace o sociálním inženýrství nacistů a komunistů a také o možném řešení složité mezikulturní a sociální situace v České republice.

Druhá část výstavy analyzuje mediální obraz Romů. Na konkrétních případech ukazuje, jak média informují o událostech, jak jsou tyto informace dále interpretovány a jak se jimi můžeme nechat manipulovat. Na případech několika „novinářských kachen“ je na výstavě poukázáno na přístup mediálního zamlčování a nekritického přejímání informací ostatními médii (např. výmysl o založení romské strany a o jejím okradení pokladníkem nebo zavádějící informace o rvačce dvou gangů v Rumburku, která vyprovokovala nepokoje na Šluknovsku).

Výstava v Muzeu romské kultury je doplněna o kopie novinových zpráv k prolistování. Lektorské oddělení muzea připravilo programy pro žáky základních a středních škol.

Na vzniku výstavy se podílely organizace:
Muzeum romské kultury, o. p. s. OPONA, Romea, Agentura pro sociální začleňování.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25670
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003