Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 14:43

Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za údajnou diskriminaci Romů
21-02-2013  Ondřej Houska, Michaela Vydrová


Vztah Čechů k Romům - názory české veřejnosti podle šetření agentury STEM (Zdroj: ČTK) Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za údajnou diskriminaci Romů. Například romské děti prý v Česku často musejí chodit do speciálních škol, i když by zvládly docházku do normálních tříd. Podle zprávy komisaře Rady Evropy pro lidská práva, kterou má Český rozhlas k dispozici, jsou Romové leckdy terčem rasistických útoků a Češi je vylučují na okraj společnosti.

Česko by mělo podniknout okamžité kroky ke zlepšení situace Romů, vyzývá komisař Nils Muižnieks.

„Pan komisař navazuje na kritiku z předchozích let, která je svým způsobem oprávněná. Od roku 2007, kdy jsme byli odsouzeni Evropským soudem pro lidská práva za nepřímou diskriminaci romských dětí ve vztahu ke vzdělávání, nedošlo k dostatečným výsledkům a posunům,“ říká vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

Podle ní ale v posledním půl roce došlo k výrazným změnám, zejména vytvořením akčního plánu k tomu, aby byly naplněny požadavky rozsudku Evropského soudu pro lidská práva.

„Kdyby se jednotlivá opatření skutečně realizovala, tak máme šanci na změnu situace,“ dodává Šimůnková.

Komisaři Rady Evropy pro lidská práva vadí třeba i to, že čeští politici ne vždy dostatečně odsuzují rasově motivované útoky na Romy.

Český stát by podle něj neměl Romy stěhovat na jedno místo, kde pak žijí v sociálně vyloučených lokalitách. Komisař také žádá zboření vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě bývalého pracovního tábora pro Romy z doby druhé světové války. Tábor označuje termínem koncentrační.

O diskriminaci Romů mluvila v Odpoledním Radiožurnálu vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25654
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003