Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 31.01.2023 23:33

United Gipsy Crew: Rapem proti segregaci
18-02-2013  Zuzana Rejchová


United Gipsy Crew (Foto: Zuzana Rejchová) David, Marek a Lukáš to je United Gipsy Crew, kterou ještě s Richardem zkompletovali díky workshopům v žižkovském Domově dětí a mládeže Ulita. Za vedení MC Metoděje rapují o životě.

ejich první singl Jsme rádi, že jsme cigáni zaujal občanské sdružení Slovo 21, které hledalo způsob, jak upozornit na jeden z nejpalčivějších problémů romské komunity žijící u nás.

„Spousta romských dětí je umisťována dlouhodobě do praktických škol a je to takové smutné zjištění, že menšina, která žije v České republice, tvoří na nějakých školách většinu. Stále jsme si říkali, jakým způsobem oslovit nejen rodiče a děti, ale i širokou veřejnost,“ říká PR manažerka Slova 21 Rena Horvátová.

Hip hop se zdál být ideální cestou, jak motivovat rodiče i jejich děti k tomu, aby nenavyšovali počty Romů ve speciálních školách, a čtveřice mladých Žižkováků, kteří chodí na běžnou základní školu a chtějí dál studovat, se ukázala být tím nejlepším prostředníkem. Na tématické zadání napsali text a jejich klip „Nebuď dilino!“ získal během čtyř dnů přes 25 tisíc shlédnutí na Youtube. David a Marek vysvětlují, co je při psaní textu inspirovalo.

„My jsme se inspirovali pravdou, protože některý známý našeho věku chodí na praktické školy a prostě jsou problémový, nic se tam nenaučí a stejně možná ani nevyjdou nebo se nevyučí tím, co by chtěli.“

Podle Marka je pak poselství klipu úplně pro všechny a snaží se upozornit na jeden z hlavních stereotypů české majority. „Házej nás všechny do jednoho pytle. Jsou některý, který dělaj bordel a tak, jenže my jsme zase mezi těma, co bordel nedělaj a jsou normální. Snažíme se něčím být a vyučit se.“

Poslech v mp3




The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25651
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003