Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 03.07.2022 23:00

V budově ombudsmana se uskuteční pietní shromáždění k 70. výročí transportu Romů z Brna do Osvětimi
19-02-2013  Muzeum romské kultury


Veřejný ochránce práv JUDr. Pavel Varvařovský na pietním aktu k uctění památky romského holocaustu (Foto: Jana Šustová) Dne 7. března 1943 bylo z budovy dnes už neexistujících brněnských městských jatek nákladními vagony odvezeno do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau přes tisíc romských mužů, žen a dětí z Brna a dalších částí Moravy. Většina z nich zde zahynula.

Muzeum romské kultury připravilo k 70. výročí transportu pietní shromáždění k uctění památky obětí, které se uskuteční ve čtvrtek 7. března v 17 hodin v Brně, v budově Veřejného ochránce práv JUDr. Pavla Varvařovského (Údolní 39, Brno).

Odhalování pamětní desky Romům, kteří byli deportováni do Osvětimi v období II. světové války. Masná ulice Brno (Foto: © Muzeum romské kultury) Program pietního shromáždění

17:00 – 17:40 Oficiální proslovy pozvaných osobností.
Do uzávěrky rozeslání tiskové zprávy k akci potvrdili proslov na pietním shromáždění: Michal Broža, Officer-in-Charge, United Nations Information Centre Prague a paní Soňa Cpinová, pověřena řízením (Odbor speciálního vzdělávání a institucionální výchovy, MŠMT). Pozvánku na pietní shromáždění obdrželi také zástupci zahraničních diplomatických misí v ČR.

17:45 – 18:00 Výstava PORRAJMOS
U příležitosti pietního shromáždění bude k vidění výstava Muzea romské kultury Porrajmos. Výstava přibližuje osud Romů během druhé světové války, který je zasazen do kontextu politického a ekonomického vývoje třicátých let 20. století ve Střední Evropě, především v Německu.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25648
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003