Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 07.06.2023 08:52

Některé rodiny nechtějí opustit ústeckou ubytovnu, kterou chce vlastník zrekonstruovat
01-02-2013  Jan Beneš


Ubytovna v ústeckém Krásném Březně (Foto: Jan Beneš) Bývalou ubytovnu v ústecké čtvrti Krásné Březno měly do včerejšího dne opustit rodiny, které sem ústecký magistrát umístil při jejich vystěhování z nebezpečných domů v nedalekých Předlicích. Rodiny ale ubytovnu opustit nechtějí.

Soukromý vlastník ubytovny, firma CPI, chce dům opravit. Nabídl také rodinám seznam okolních ubytoven, aby si bydlení našli sami. Ti to ale odmítají. Údajně tam jsou nevyhovující prostory. Firmě ale už zřejmě dochází trpělivost.

Technikům dopoledne bránila ve vstupu do budovy asi dvacetičlenná skupina aktivistů. Nikdo z nich nechtěl prozradit své jméno, někteří měli zakryté obličeje kapucami, šálami a brýlemi. Na balkonech vyvěsili transparenty s hesly ‚Ústí zdraví Ostravu‘, ‚Bydlení je právo‘ anebo ‚Teď Romové zítra Vy‘.

V bývalé ubytovně zůstalo sedm romských rodin, ostatní se vystěhovaly do okolních ubytoven. Nájemníci, kteří zůstali tvrdí, že se jim nabízené bydlení nelíbilo a že chtějí ještě dvouměsíční lhůtu na hledání nového bydlení.

„Chceme jenom, aby se prodloužila lhůta, abychom měli delší čas si něco najít. Zatím jsme si nic nenašli. Vždyť jsou tady malé děti, potřebují čaj a mléko. A některé děti mají chřipku, tak když chcete vypínat vodu a teplo, jak se zachovají ty děti? Tak budou ještě hůř nemocné. Vám není těch dětí líto?,“ říká jedna z obyvatelek ubytovny.

Lidé zatím zůstávají v ubytovně

Ubytovna v ústeckém Krásném Březně (Foto: Jan Beneš) Po chvíli vyšel před dům asi čtyřicetiletý muž se svou dospělou dcerou. „Brečí mi tady národe, že nemám kam s ní jít. Říká mi: ‚Tati, co budeme dělat?‘ Dcero povídám ti, dcero… Dcero v klidu… Dcero povídám ti, nemáme kam jít, půjdeme na ulici,“ sděluje ostatním rozčílený nájemník.

Majitel domu, společnost CPI, chce nájemníky vystěhovat kvůli tomu, že chce zdevastovaný dům opravit. Nechce ale vyprovokovat žádné násilí.

„V tuto chvíli se naše společnost snažila odpojit vodu a ostatní energie, protože včera skončila nájemní smlouva provozovateli. Tím pádem jsme i my rozvázali smlouvy s dodavateli, čili musíme zabránit tomu, aby dál docházelo ke spotřebě. Nemáme šanci se dostat dovnitř, protože tam hrozí určitý konflikt. Požádali jsme o pomoc policii, která nám pomoc odmítá,“ říká Michaela Winklerová z CPI.

Policie odmítá asistovat proto, že majitel domu nemá soudní příkaz k vystěhování nájemníků. Teď tedy záleží na tom, jak dlouho nájemníci v domě bez vody a tepla vydrží. Během dneška by měla navíc přestat fungovat elektřina.

V ústeckém Krásném Březně natáčel redaktor Jan Beneš

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25632
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003