Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.09.2023 13:09

Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
19-01-2013  Ivana Solničková, Jana Šustová, Iveta Durdoňová

Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítám Vás u pořadu O Roma vakeren. A o čem si budeme povídat? Představíme Vám příběh Jána Goroľa z východního Slovenska, jehož život proměnila křesťanská víra, řeč bude opět o protidrogové prevenci a o své cestě k hudbě nám poví Martin Svátek.

Bacht tumenge savorenge so šunen amaro romano vakeriben. Adadžives tumenge pal peskero dživipen devloreha - phenela Ján Goroľ. Kije amen avela Martin Svátek u leperela peskero bašaviben. Sam rado hoj san amenca u amen šunen.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Ján Goroľ díky víře našel nejen radost, ale i práci
Na východním Slovensku nedaleko ukrajinských hranic se už osm let věnuje Řeckokatolická církev práci s Romy. Pořádá pro ně bohoslužby, setkání s duchovní tematikou, řadu kulturních i volnočasových aktivit. Jana Šustová nám teď přiblíží příběh Jána Goroľa, jehož život se díky práci Řeckokatolického formačního centra pro Romy velmi změnil. Díky víře totiž našel nejen radost a lásku, ale také práci v řezbářské dílně.

Ján Goroľ ukazuje výrobek z řezbářské dílny (Foto: Jana Šustová) Řeckokatolické formační centrum pro Romy má sídlo v obci Čičava ve slovenském okrese Vranov nad Topľou, ale působí i v okolních obcích. Jednou z nich je Soľ, mezi jejímiž pěti tisíci obyvateli je 800 Romů. Patří k nim i pan Ján Goroľ, který před několika lety v Soli náhodou potkal mladé křesťany, kteří zpívali, hráli a modlili se. Jejich zvěst ho zaujala.

„Neměl jsem práci a těžko se mi žilo, neměl jsem peníze ani podporu od své rodiny. A na těch dětech jsem viděl radost a říkal jsem si, odkud tu radost berou? A tehdy jsem si uvědomil, že jim ji dává Bůh a i já jsem ji chtěl zakusit. Šel jsem za knězem a zeptal se, jestli bych také nemohl přijít mezi ně do jejich společenství a on mi řekl, že můžu přijít kdykoliv.“

Výrobky z řezbářské dílny v Čičavě na výstavě I Romové jsou Boží v Ostravě (Foto: Jana Šustová) Návštěva společenství křesťanů na Jána Goroľa zapůsobila velmi emocionálně, pocítil Boží lásku a jeho život se začal měnit – mimo jiné si našel i zaměstnání. Pracuje v chráněné dílně, která se zabývá uměleckým řezbářstvím a kterou provozuje Řeckokatolické formační centrum pro Romy. Dílna existuje od konce roku 2011, je podporována úřadem práce a má čtyři zaměstnance, kteří pracují pod vedením instruktora.

„Měli jsme tam jednoho instruktora, který je ještě stále s námi, protože ta umělecká dílna existuje teprve rok. On nás učil základy, např. jak se dělají oči, nos, tvář atp. Díky Bohu i za to, že tohoto člověka poslal, on není Rom, a my jsme velmi vděční, že jsou i takoví lidé, kteří se zabývají Romy a chtějí jim pomoci. A on je s námi dosud a hodně nás naučil.“

Výrobky z řezbářské dílny v Čičavě (Foto: Jana Šustová) Jaké věci se v řezbářské dílně vyrábí, upřesňuje řeckokatolický kněz Martin Mekel.

„Ta náboženská tematika je asi taková prioritní, svým způsobem vyjadřuje to poslání našeho centra, ale vyrábíme i takové věci, které jsou praktické nebo ozdobné, nejsou to všechno jen čistě nějaké devocionální předměty.“

Kapela Lond - vlevo je otec Martin Mekel, za ním s kytarou Ján Goroľ (Foto: Jana Šustová) Kromě práce v řezbářské dílně se Ján Goroľ věnuje také hudbě – hraje na akustickou kytaru v křesťanské kapele Lond.

„My jsme vrstevníci z jedné vesnice, která se jmenuje Soľ a slovo sůl se romsky řekne lond, proto jsme si dali název Lond – Soľ (sůl). Všichni jsme ze Soľi, během jednoho roku jsme vstoupili do společenství, jsme všichni hudebníci, protože jsme hrávali v tradičních romských kapelách, tedy ne v takových gospelových jako teď.“

Kapela Lond už má za sebou i vydání prvního alba.

„Naše kapela existuje čtvrtý rok a trochu to trvalo, než jsme se dobře naučili tu gospelovou hudbu, protože jsme byli zvyklý na takový romský styl. Začali jsme skládat vlastní písně, udělali jsme 12 písní, které jsme vydali na prvním cédéčku, které se jmenuje ‚Av manca, phrala!’. A doufám, že bude i víc cédéček.“

Členové kapely Lond zároveň aktivně usilují o to, aby i další lidé poznali křesťanskou víru.

„Teď jezdíme na evangelizace a jako kapela sloužíme Bohu. Jezdíme po všech těch vesnicích, které jsou v okrese Vranov a kterých je hodně. Každé letní prázdniny jezdíme takto na měsíc evangelizovat lidi a vidíme, že to má přínos. Lidé se opravdu mění, dávají se křtít, mají svatby a děti přicházejí do skautingu, kde mají všelijaké kroužky – i v našem pastoračním centru. Děti se zapojují, přicházejí i starší i mladší, všechny věkové kategorie, takže to má velký přínos.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
O projektu Drogy k životu nepotřebujeme
Dnes se podíváme do pražské základní školy Vladislava Vančury na Zbraslavi, kde se dlouhodobě věnují proti drogové prevenci. V rámci projektu "Drogy k životu nepotřebujeme" spolupracují s občanským sdružením Mise. Sdružení se snaží formou besed a her informovat žáky o nebezpečí drog. Podrobnosti má Iveta Durdoňová.

Základní škola Vladislava Vančury ve Zbraslavi (Foto: zs-zbraslav.cz)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
04.07.2015Už devítileté děti mají zkušenosti s drogamiO Roma Vakeren
06.03.2014Organizace Progressive oslaví deset let od založení benefičním koncertem v pražské Malostranské beseděZprávy ze života Romů
26.01.2013Když dítě propadne drogámO Roma Vakeren
13.01.2013Míra užívání drog u mládeže klesáO Roma Vakeren
05.01.2013Jaká je současná drogová scénaO Roma Vakeren
05.02.2011Od třinácti let na drogách...O Roma Vakeren
19.11.2010Romský terénní program o. s. Sananim pomáhá toxikomanůmO Roma Vakeren
12.11.2010Sananim bojuje proti závislosti na drogáchO Roma Vakeren
14.08.2009Kontaktní centrum Most nabízí radu i pomocO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Skupina True Hills prostřednictvím hip hopu a street artu upozorňuje na problémy
Teď už se vydáme s Ivankou Čonkovou do Chebu za True Hills, což je neformální skupina mladých lidí, kteří prostřednictvím hip hopu a street artu upozorňují na problémy města i své komunity. S aktivitou True hills nás seznámí Dušan Čonka a Milan Kováč.

Logo True Hills (Zdroj: http://www.facebook.com/pages/True-Hills/283008995078748)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
28.12.2004Právo: Romskému klubu odpustili zastupitelé Chebu nájemnéZprávy ze života Romů
12.07.2004MfD: Romové z Chebu chtějí uklízet veřejná prostranství ve městěZprávy ze života Romů

=[ Právní poradna ]=
Co dělat, když za práci nedostanete výplatu
Už se vám stalo, že jste pracovali a nedostali výplatu? Nebyli byste jediní. Co dělat v takovém případě se dozvíte od Miroslava Humla, kterého se zeptala Marie Vrábelová.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3

Za malou chvíli už bude 21 hodin, O Roma vakeren Vám přeje krásný večer, anebo dobrou noc. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20té hodině na vlnách Radiožurnálu a najdete nás také na internetové adrese romove.cz.

Mangav tumenge lači rači, likérem paš peste. Savorenge tumenge zor, bach the sastpen.

Klidný sváteční večer vám přeje Iveta Demeterová.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25620
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003