Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 15:23

Maďarský novinář přirovnal Romy ke zvířatům a vyzval k jejich likvidaci, lidé se bouří
09-01-2013  Gregor Martin Papucsek, Simona Bartošová


Demonstrace v Maďarsku (Ilustrační foto: Gregor Martin Papucsek) Mimořádně ostré reakce v Maďarsku vyvolal komentář známého novináře Zsolta Bayera. Vedoucí publicista vládě blízkého pravicového deníku Magyar Hírlap, zakládající člen vládní strany Fidesz a blízký přítel premiéra Viktora Orbána totiž napsal, že Romové jsou zvířata a měli by být vyloučeni ze společnosti. Poznámku zveřejnil poté, co se v jednom maďarském baru poprala skupinka Romů s několika mladými sportovci.

V souvislosti s brutálním případem ze začátku roku, kdy mladí Romové pobodali romského sportovce, Bayer napsal: ‚Významná část cikánů není schopna žít mezi lidmi, je to zvěř a chovají se jako zvěř. Tato zvířata by už neměla existovat. Nijak. To musíme vyřešit, ale okamžitě a jakýmkoli způsobem‘.

Policie ani úřady na kontroverzní výrok nereagovaly, přestože se právníci shodují v tom, že Bayerův text vyčerpal skutkovou podstatu štvaní proti etnické skupině. Za podobný čin však už byl jeden extrémistický blogger odsouzen k roku a půl ve vězení.

Levicová a liberální veřejnost na článek reaguje zděšeně a odmítavě, Bayerův čin odsuzuje série komentářů a poznámek. Politici z levé strany dokonce pořádají na neděli mítink na protest proti pravicovému publicistovi.

Redakce deníku Magyar Hírlap se nejdříve omlouvala, ale hned dodala, že šlo „pouze“ o publicistiku a kritici podle ní záměrně dezinterpretují článek, aby vyvolali rozpor na pravici. I autor zveřejnil další text o tom, že to tak nemyslel a že nikoho likvidovat nechce.

Mluvčí vládního Fideszu navíc obvinila levici, že incident záměrně rozdmychává, aby poskytla záminku pro útoky proti vládě.

Podrobnosti k případu přinesl v Odpoledním Radiožurnálu spolupracovník ČRo v Maďarsku Gregor Martin Papucsek

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25617
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003