Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 13:20

Nevídaná jednota. V Maďarsku demonstrovaly desetitisíce lidí proti neonacismu
02-12-2012  Gregor Martin Papucsek


Desetitisíce lidí demonstrovaly odpoledne před maďarským parlamentem proti projevům rasismu, zejména ale proti parlamentní radikální a extrémně pravicové straně Hnutí za lepší Maďarsko, jehož poslanec se v parlamentu uchýlil k neonacistickým a fašistickým projevům. Chtěl totiž sestavit seznamy Židů ve vládě a v parlamentu.

Levicové a liberální politické síly, židovská, romská a jiná občanská sdružení, představitelé různých církví, známí sportovci, herci, hudebníci a novináři z názorových médií společně skandovali ‚Ne neonacistům, fašistům, ať se ozývají v parlamentu či mimo něj‘.

Mimořádnou pozornost si zaslouží fakt, že na shromáždění vystoupil předseda frakce vládní strany Fidesz Antal Rogán, který sklidil svým tvrdým postojem proti každému druhu rasismu a diskriminace obrovský úspěch. Opoziční a vládní představitelé se takto ještě proti ničemu nespojily.

Muž ve středním věku je příjemně překvapen projevem vládního politika. Protože strana Fidesz v posledních letech rozhodně nemluvila takto jednoznačně a nejednou navíc koketovala s krajní pravicí.

Největší úspěch sklidil expremiér Gordon Bajnai, který stojí v čele nejnovějšího protiorbánovského sdružení. „Dnes přišel čas na spojenectví proti nenávisti,“ zdůraznil a zformuloval základní požadavek normální politiky: „Proti nacistům je třeba se spojit s každým. Ale ani v zájmu moci se nesmíme spojit s nacisty,“ uzavřel.

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25588
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003