Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.11.2022 20:26

Romský exodus začal před 1500 lety
07-12-2012  Český rozhlas - Leonardo


Romský kočovný vůz v expozici Muzea romské kultury v Brně (Foto: Jana Šustová) Navzdory své diverzitě mají evropští Romové společnou komplexní minulost. Ta podle nové studie začala v severozápadní Indii před asi 1500 lety.

Romské etnikum je s přibližně 11 miliony lidí největší evropskou menšinou. O jeho původu, historii i příčinách exodu z původní vlasti neexistují žádné písemné záznamy. Lingvistické studie však naznačují, že místem původu Romů je rozhodně indický subkontinent. Bližší pohled na jejich kořeny i demografickou historii přinesla nová studie mezinárodního týmu vědců, který pracoval s genomickými daty 13 romských skupin z různých oblastí Evropy.

Výsledky naznačují, že dnešní evropští Romové jsou potomky jediné skupiny lidí, která žila v severní až severozápadní Indii před asi 1500 lety. Genomická studie tak potvrdila závěry předchozích lingvistických studií. Migrace z Indie vedla přes Blízký a Střední východ a do Evropy se Romové podle vědců dostali přes Balkán asi před 900 lety.

Podrobnější informace najdete na:
Science Daily
Current Biology
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25584
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003