Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 31.01.2023 23:44

V lentilkové vesnici panuje mezi Romy a ne-Romy idyla
02-12-2012  Vojtěch Berger


Pavlovce nad Uhom (Foto: Vojtěch Berger) Pavlovce jsou jednou z nejopečovávanějších vesnic na východní hranici Slovenska. Tamní Romové si vydělali peníze v zahraničí. Svoje domy opravili tak důkladně, až se vesnici kvůli pestrobarevným fasádám začalo přezdívat „lentilková“.

Neromská starostka si pochvaluje, jak tu nikdo nekouká na barvu pleti. „Mají mě rádi, protože nerozlišuji mezi Romy a ne-Romy. Rozlišuji jen mezi dobrými a zlými lidmi,“ říká.

Starostka Mária Dufincová vyhrála volby i přesto, že v Pavlovcích jsou Romové populačně silnější než neromské obyvatelstvo. Není to zdaleka jediná věc, kterou se Pavlovce odlišují od jiných podobných vesnic.

„Naši cikáni – respektive Romové, ať se správně vyjadřuju – vždy pracovali a pracují i teď,“ popisuje starostka.

Pavlovce nad Uhom (Foto: Vojtěch Berger) Za vydělané peníze opravili své domy

Koncem 90. let se zdejší Romové rozhodli hledat štěstí v zahraničí. Cílem číslo jedna byla Velká Británie. Z Pavlovců jich odešly stovky, mezi nimi i Miro a Jano.

„S manželkou jsem pracoval v hotelu,“ vzpomíná Miro. „To já ne,“ přidává se Jano. „Pracoval jsem u klobás a masa. Pak jsem pracoval v kuřecí továrně.“

„Pomohlo nám to,“ shodují se, když vzpomínají na svou zahraniční zkušenost. „U nás by se práce v hotelu pro Roma nenašla.“

Pavlovce nad Uhom (Foto: Vojtěch Berger) Jenom emigrací by se však Romové z Pavlovců neproslavili. To udělal až jejich návrat. Když totiž přijeli z Británie poprvé domů, měli našetřeny tisíce liber. Za ně si opravili svoje domy.

Vevnitř je vybavili bezmála jako paláce a zvenčí si dopřáli pestrobarevné omítky. Lentilková vesnice tak byla na světě – a procházka po hlavní ulici v Pavlovcích opravdu stojí za to.

Idylku prověří až návrat domů

Většina pestrobarevných domů je teď prázdná. Romští majitelé sem jezdí jen občas a většinu času dál vydělávají peníze v Británii. Luxusní domy za ně zatím hlídá buď alarm, nebo jejich příbuzní. „Mladší Romové jsou všichni v Británii,“ dozvídám se.

Lentilková idyla projde skutečnou zkouškou, teprve až se většina Romů vrátí zpátky na Slovensko. Najít práci pro ně bude nejspíš stejně těžké, jako je to dnes. A z honosných domů se někteří z nich vydají rovnou na úřad pro sociální dávky.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25575
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003