Vytištěno 31.01.2023 23:44 02-12-2012 Vojtěch Berger
Neromská starostka si pochvaluje, jak tu nikdo nekouká na barvu pleti. „Mají mě rádi, protože nerozlišuji mezi Romy a ne-Romy. Rozlišuji jen mezi dobrými a zlými lidmi,“ říká. Starostka Mária Dufincová vyhrála volby i přesto, že v Pavlovcích jsou Romové populačně silnější než neromské obyvatelstvo. Není to zdaleka jediná věc, kterou se Pavlovce odlišují od jiných podobných vesnic. „Naši cikáni – respektive Romové, ať se správně vyjadřuju – vždy pracovali a pracují i teď,“ popisuje starostka.
Koncem 90. let se zdejší Romové rozhodli hledat štěstí v zahraničí. Cílem číslo jedna byla Velká Británie. Z Pavlovců jich odešly stovky, mezi nimi i Miro a Jano. „S manželkou jsem pracoval v hotelu,“ vzpomíná Miro. „To já ne,“ přidává se Jano. „Pracoval jsem u klobás a masa. Pak jsem pracoval v kuřecí továrně.“ „Pomohlo nám to,“ shodují se, když vzpomínají na svou zahraniční zkušenost. „U nás by se práce v hotelu pro Roma nenašla.“
Vevnitř je vybavili bezmála jako paláce a zvenčí si dopřáli pestrobarevné omítky. Lentilková vesnice tak byla na světě – a procházka po hlavní ulici v Pavlovcích opravdu stojí za to. Idylku prověří až návrat domů Většina pestrobarevných domů je teď prázdná. Romští majitelé sem jezdí jen občas a většinu času dál vydělávají peníze v Británii. Luxusní domy za ně zatím hlídá buď alarm, nebo jejich příbuzní. „Mladší Romové jsou všichni v Británii,“ dozvídám se. Lentilková idyla projde skutečnou zkouškou, teprve až se většina Romů vrátí zpátky na Slovensko. Najít práci pro ně bude nejspíš stejně těžké, jako je to dnes. A z honosných domů se někteří z nich vydají rovnou na úřad pro sociální dávky. Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003 |