Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.07.2022 17:23

Agentura pro sociální začleňování bude působit v 17 nových městech a obcích
06-12-2012  Agentura pro sociální začleňování


Romské děti (Foto: Jana Šustová) Vládní Agentura pro sociální začleňování, která podporuje města a obce při řešení problematiky sociálního vyloučení, bude v příštím roce nově působit v 17 z nich. S osmi obcemi a městy začne spolupracovat od ledna a s devíti od července příštího roku. Nová města nahradí ta, která spolupracují s Agenturou od roku 2008 a 2010, a ve kterých spolupráce plánovaně skončí letos či v polovině příštího roku.

Vybranými městy a obcemi jsou: Velké Hamry, Nové Sedlo, Odry, Osoblaha, Ralsko, Rumburk/Staré Křečany a Šternberk (začátek spolupráce od ledna 2013), Dubí, Frýdek-Místek, Jaroměř, Kraslice, Krnov, Mikulovice, Moravský Beroun a Štětí (začátek spolupráce od července 2013) a Poběžovice a Žlutice (o termínu zahájení spolupráce bude rozhodnuto).

„Na jednání Monitorovacího výboru Agentury, jehož členové rozhodují o městech, se kterými bude Agentura spolupracovat, vystupovali většinou starostové nebo zástupci vedení obcí. Mám z jejich prezentací velmi dobrý pocit. Ukázaly, že v České republice je dnes velký počet obcí, které mají zájem řešit problémy spojené se sociálním vyloučením obyvatel odpovědně a systematicky a jsou připraveny na řešení tohoto problému intenzivně pracovat,“ hodnotí výběrové řízení vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

„V letošním výběrovém řízení jsme rozšířili přihlášku pro obce a dotazovali jsme, která konkrétní opatření jsou obce připraveny přijímat. Ukázalo se, že většina obcí chce řešit problematiku bydlení, starostové se hlásili k zavádění prostupného či sociálního bydlení, velký zájem je o rozvoj sociálního podnikání. To považuju za velmi dobrý vklad do spolupráce,“ popisuje podobu výběru ředitel Agentury Martin Šimáček.

„Tento zájem jsme prostřednictvím krátkých výzkumů ověřovali přímo v obcích a ve vyloučených lokalitách. Máme nyní hned na začátku spolupráce seznam konkrétních kroků, na kterých panuje mezi námi a vybranými městy a obcemi shoda a které mohou být rychleji zaváděny do praxe,“ dodává Šimáček.

Agentura bude v každém městě a obci působit po standardní dobu tří let. Během ní sestaví v obci takzvané Lokální partnerství složené ze zástupců obcí, neziskových organizací, škol, úřadů, zaměstnavatelů, policie a dalších, kteří se podílejí na sociálním začleňování. Pomůže městům a obcím sestavit strategický plán sociálního začleňování a zajistit finance pro většinu z nich.

Agentura pro sociální začleňování funguje od roku 2008 jako jeden z odborů Sekce pro lidská práva při Úřadu vlády. V současné době působí ve 24 obcích a městech České republiky. Se šesti z nich ukončí spolupráci na konci tohoto roku, s devíti na konci června příštího roku.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25572
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003