Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.06.2023 07:33

Na pohřeb olašského krále dorazí do Ostravy stovky Romů z celé Evropy
17-10-2012  Martin Křížek, Simona Bartošová


Den před pohřbem olašského krále Jana Lipy, který zemřel v pondělí ve věku 72 let, se v prostorách zámečku v Ostravě-Porubě sešlo na smutečním shromáždění asi 500 olašských Romů z celé Evropy (Foto: ČTK) Na selhání srdce v pondělí zemřel 72letý olašský král Jan Lipa. Pohřeb bude mít zítra v ostravské Katedrále Božského Spasitele. Očekává se, že tam dorazí až stovky Romů z celé Evropy. V čele ostravské větve olašských Romů stane jeho syn Josef Daniš.

Olašští Romové jsou subetnická skupina Romů. Pocházejí z Rumunska a ještě po druhé světové válce byli kočovní. To jim ale stát zakázal už v roce 1959.

"Do dnešní doby se odlišují poměrně velkým uzavřením vůči majoritě a také vůči Romům, kteří jsou tradičně usedlí. To má vliv na to, že tradice se u nich udržují do dnešní doby a v úplně jiné podobě než třeba u Romů slovenských," vysvětlila ve Stalo se dnes etnoložka a historička z Muzea romské kultury Jana Poláková.

Olašský král je významný a uznávaný člen komunity, který má v případě sporů nebo přestupků proti vnitřním zákonům hlavní slovo.

V České republice jsou dvě větve olašských Romů - v Brně a Ostravě. Podle Polákové se zřejmě jedná o rivalitu dvou rodů, z nichž každý se považuje za významnější, bohatší a předurčenější k vůdčí roli.

V Česku žije celkem zhruba 250 až 320 tisíc Romů, olašští Romové tvoří asi 10 procent. Skupiny jim podobné žijí po celé Evropě - na Slovensku, v Polsku a Rumunsku.

Olašské Romy přiblížila ve Stalo se dnes etnoložka a historička z Muzea romské kultury Jana Poláková

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25464
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003