Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.11.2022 18:58

Obyvatelům Balkánu hrozí znovuzavedení víz pro cesty do zemí Evropské unie
15-10-2012  Martin Dorazín


Foto: Evropská komise Vysoký počet nelegálních přistěhovalců a žadatelů o azyl je důvod, proč některé země Evropské unie chtějí navrhnout obnovení vízové povinnosti pro země západního Balkánu. Dotčené státy s tím nesouhlasí.

Cestovat po zemích schengenského prostoru bez žádosti o vízum mohou obyvatelé Makedonie, Černé Hory a Srbska od prosince roku 2009. Několik měsíců poté povolila Evropská komise užívat stejných výsad i Albánii a Bosně a Hercegovině.

Francie, Nizozemsko, ale také Německo, Švédsko a Lucembursko si však stěžují na některé etnické skupiny z balkánských zemí, že zavalují imigrační úřady. Označují je za falešné žadatele o azyl, protože nesplňují podmínky. Ze statistik vyplývá, že jde především o Romy a Albánce.

Než imigrační úřady žádosti o azyl zamítnou, tráví žadatelé v zemi několik měsíců na její náklady. Západoevropské státy proto Radě ministrů vnitra navrhují opětovné zavedení vízové povinnosti. Především pro Makedonii a Srbsko, odkud plyne hlavní proud žadatelů o azyl.

„Srbsko je však kandidátská země EU, a zrušení víz by bylo jediným hmatatelným výsledkem celého úmorného integračního procesu. Mělo by to pak neblahé důsledky na veřejnost a na celý integrační proces,“ upozorňuje redaktor Radiožurnálu Martin Dorazín.

Srbský premiér Ivica Dačić upozornil, že si stěžují hlavně země, kterých se to netýká. Podle něj nejde přitom ani o desetitisíce ale o tisíce lidí. Navíc podle premiéra je technicky problém těžce řešitelný.

„Říká, že nemůže na hranici zastavovat autobusy a vyhazovat Romy a Albánce kvůli jejich etnické příslušnosti. Žádá unii, aby mu posílala seznamy lidí, kteří byli vyřazeni z azylového řízení. Jenže západní země to s odkazem na ochranu osobních údajů nemohou udělat. Je to takový začarovaný kruh,“ doplňuje Dorazín. Podle premiéra by ale pomohly finance na zmodernizování hraničního režimu.

Rada ministrů vnitra EU by o návrhu na znovuzavedení víz měla jednat příští týden.

Obyvatelům Balkánu hrozí znovuzavedení víz pro cesty do zemí Evropské unie. Podrobnosti zjišťoval Martin Dorazín ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25443
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003