Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.11.2023 23:47

Snímek Je to jen vítr doprovodí speciální komentované projekce pro veřejnost i pro školy
19-09-2012  Artcam


Film Je to jen vítr Minulý týden vstoupil do českých kin pozoruhodný maďarský film Je to jen vítr režiséra Bence Fliegaufa. Film vznikl na motivy skutečných událostí a zachycuje jeden den ze života romské rodiny žijící v oblasti, kde se množí radikální rasové útoky. Režisér divákům nenabízí všeobjímající sociální sondu do problematiky rasové nesnášenlivosti, ale pečlivě buduje atmosféru příběhu tak, aby divákovi nechal prožít strach a napětí, které rodina zažívá. V jemných detailech pak vykresluje postavení jednotlivých členů rodiny tváří v tvář většinové společnosti.

Film Je to jen vítr Nad uvedením filmu přebrala záštitu Zmocněnkyně Vlády ČR pro lidská práva paní Monika Šimůnková. „Film se mě hluboce dotkl a myslím si, že je pro české diváky velice aktuální. I vzhledem k nedávno zveřejněným výsledkům studentských voleb pokládám za velmi důležité, že se bude promítat i ve školách. Osloví tak mladé lidi, kterým zprostředkuje pohled na soužití romské menšiny a majority z jiné, velmi důležité perspektivy,“ říká Monika Šimůnková.

Film bude ve spolupráci se vzdělávacím programem Jeden svět na školách uveden během následujících dnů v pilotních projekcích pro střední školy. První proběhl 19. 9. v Sokolově, následovat budou projekce 3. 10. v Ústí nad Labem, 10. 10. v Kutné Hoře a 17. 10. v Havířově.

Film Je to jen vítr „Podporou filmu chceme reagovat na zvyšující se míru netolerance mezi mladými lidmi, která vyplývá mimo jiné z výsledků našich šetření a nedávných Studentských voleb 2012,“ říká koordinátorka programu Kateřina Suchá. Po projekcích pro středoškoláky bude následovat reflexe jejich pocitů a následná diskuze zaměřená na dojmy ze sledování filmu. Po skončení pilotní části programu budou projekce organizovány i v dalších městech.

Pokračuje také série speciálních projekcí, které s Artcamem spolupořádá Agentura pro sociální začleňování (www.socialni-zaclenovani.cz). Ty jsou moderovány regionálními pracovníky Agentury, kteří film divákům představí a diskutují o situaci v dané lokalitě spolu s pozvanými zástupci neziskových organizací jako Člověk v tísni a s představiteli místních samospráv. Projekce budou dále probíhat ve městech Havířov (24. 9.), Ústí nad Labem (1. 10.) a v Kutné Hoře (10. 10.).

Film Je to jen vítr „Tyto projekce jsou pro nás mimořádnou příležitostí na základě silného zážitku divákům přiblížit, že v podobné situaci žije řada lidí i v České republice. Diváci v kině si mohou uvědomit, jak tenká je hranice mezi latentní nenávistí a brutálním násilím. Bezdůvodná nevraživost je první stupeň násilí,“ říká ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.

Další školní i večerní diskusní projekce se chystají v druhé polovině října. Uvedení filmu do kin podpořily další organizace jako Festival Jeden svět, Amnesty International, Heinrich Böll Stiftung, Slovo 21 agentura Romea a další.

„Jedná se nejen o velmi působivý a hluboce znepokojující film, ale také o výpověď, jejíž poselství dalece přesahuje hranice Maďarska. Nadace Heinrich-Böll-Stiftung se stala partnerem distribuce tohoto filmu v České republice právě z toho důvodu, že téma, které snímek přibližuje, je bohužel vysoce aktuální i tady. Je jím zvyšující se nesnášenlivost a násilí vůči romským spoluobčanům,“ říká Eva van de Rakt, ředitelka Heinrich-Böll-Stiftung Praha.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25384
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003