Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 18.01.2022 18:38

Havířovská radnice vzala šumbarským Romům venkovní posezení
06-09-2012  Stanislav Janalík


Ilustrační foto Romové v havířovském Šumbarku přišli o své venkovní posezení. Provizorní lavičky, židle a stoly, které dlouhodobě stály mezi domy, odvezly technické služby na skládku.

Radnice si od bleskového úklidu slibuje větší pořádek a hlavně klid. Tamní starousedlíci si totiž dlouhodobě stěžují na hluk a nepořádek ve večerních hodinách. Romové se s tím zatím nesmířili.

„Jezdili traktorem, všechny lavičky brali,“ popisuje jeden z Romů. „Budou dělat nové,“ míní další. „Tady slibují věci a nikdy v životě nic,“ skáče mu do řeči další.

Takto se překřikují šumbarští Romové, kteří přišli o svoje posezení. Obří dřevěná cívka, pneumatiky nebo židle, které si stloukli na koleni, jsou pryč. Zůstaly jen lavičky, které jsou napevno v zemi.

Starousedlíci, ale věří, že by mohl být večer větší klid. Dvaašedesátiletá paní Emílie si posteskla, že už to bylo k nevydržení. „Binec, kravál, řev, party puberťáků... Byla to síla,“ dodala paní Emílie.

O místa na zbylých lavičkách je teď mezi Romy větší boj. Osmadvacetiletý Martin Šerzyk vůbec nechápe, proč jim město jejich provizorní nábytek vzalo.

„Vadí mi, že ta lavička zmizela. Tady vylezou všechny rodiny ven a všichni sedí od rána do večera venku. Mají tady židle, tady projíždějí lidé a už si všímají, co se tady děje,“ popisuje.

Havířovská radnice ale trvá na tom, že lidé z Šumbarku nemohou jen tak zabírat veřejná prostranství. „Viděl jsem, jaký nepořádek tam je, tak jsme přijali takové opatření, které jsme přijali s tím, že jsme odvezli, co tam nepatří. Bude-li se to opakovat, budeme postupovat rázněji. Myslím, že kdo nechce žít slušně, do Havířova nepatří,“ říká primátor Zdeněk Osmanczyk (ČSSD).
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25357
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003