Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 22.09.2023 02:29

Ostravští radní dnes do ghetta u nádraží nepřišli. Obyvatelé plánují, že na radnici zajdou sami
23-08-2012  Jana Jeckelová


Děti v ostravském Přednádraží (Foto: Andrea Čánová) Postavili modrý cirkusový stan a čekali. Nájemníci ostravského ghetta, kde stále neteče voda a nefunguje kanalizace, dnes chtěli s představiteli radnice neúnosnou situaci řešit. Radní už ale dříve vzkázali, že nepřijdou, protože jim budovy nepatří. Obyvatelé tedy čekali marně a teď plánují, že radnici navštíví sami.

Paní Iveta vychází z modrého cirkusového stanu a v ruce drží stoh papírů. Na dnešek se důkladně připravila.

„Dneska měli přijít. Oni tvrdí, že prý tady nemají žádný pozemek. Přitom ten, na kterém stojíme, je pozemek města,“ říká paní Iveta.

Když nepřišli oni, budeme muset jít my za nimi. Každý den tak budou mít návštěvu pěti rodin. Když tam přijdu, neodejdu, dokud si s nimi nepromluvím. Líbit si to můžete nechat, ale moc dlouho ne,“ popisuje své odhodlání paní Iveta.

Jedna návštěva do Přednádraží přece jen dorazila, s harmonikou a bubnem.

Třiadvacetiletý Němec se doslechl o problémech v ostravském ghettu, a tak se do Přednádraží vypravil.

Říká, že nechce do složité situace zasahovat, jen chce vidět, jak tam lidé žijí. Tak tedy přijel a hraje si s dětmi.

Německý aktivista s kudrnatými vlasy se rozhlíží po zničených budovách a po lidech, kteří si domů odnášejí příděly pitné vody.

Stále neteče, kroutí hlavou paní Iveta, matka devíti dětí.

„Já mám automatku. Já mám výhodu, že tam mám takový ten kastlík, kam si sypete prášek. Naliju si tam dva dvanáctilitrové kýble vody, vyperu, to se vypustí, přepnu si to na máchání a na ždímání a mám vypráno,“ popisuje praní bez tekoucí vody paní Iveta.

Ve vchodě jednoho z domů stojí paní Helena Macková. Když slyší debatu o vodě, hned se přidává. Říká, že její čtyři děti mají pořád žízeň.

„Co mám dělat no, ani prát, ani uklízet, ani uvařit…těžko. Bez vody se nedá žít,“ posteskla si Helena Macková.

Z osmičky, nejzachovalejšího domu v Přednádraží se ozývají zvuky vrtačky. Místní doufají, že vodárny alespoň v jednom domě už brzy pustí vodu. Řemeslník tam proto spravuje vodovod.

Podle ostravských vodáren a kanalizací to ale hned tak nebude. Čeká se totiž ještě na výsledky laboratorních testů a na posudek soudního znalce.

Na ostravské radní spolu s obyvateli ghetta čekala reportérka Českého rozhlasu Jana Jeckelová

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25316
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003