Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.10.2023 12:29

Majitel domů v Přednádraží pokutu platit nechce. Proti rozhodnutí soudu se odvolá
22-08-2012  Jakub Šídlo


Ze suterénu domu v Přednádraží lidé vyklízejí mnoho nepořádku (Foto: Andrea Čánová) Majitel domů v ostravské ulici Přednádraží musí zaplatit pokutu třicet tisíc korun. Podle soudu za to, že nevyslyšel výzvu k vystěhování zbylých nájemníků. V budovách stále zůstává více než stovka lidí. Majitel Oldřich Roztočil s pokutou nesouhlasí. Neví totiž, jak by měl obyvatele k odchodu přinutit.

„Jedna věc je, že tady nějaké nařízení je, je platné, a nebylo naplněno. Ale z mého pohledu je prostě nenaplnitelé, proto se chci proti pokutě odvolat,“ vysvětlil Roztočil s tím, že nemohl dělat nic jiného než lidi vyzývat, aby domy opustili.

„Když lidé odsud odejít nechtějí, tak já se tady s nimi nemůžu prát. Můžu je jenom vyzývat. A to jsem dělal a dělal jsem to i v inkriminovanou půlnoc, kdy byl nejzazší termín pro vystěhování,“ řekl Roztočil a zdůraznil, že opravdu neví, jakou mocí by je mohl z domů dostat.

Ze suterénu domu v Přednádraží lidé vyklízejí mnoho nepořádku (Foto: Andrea Čánová) Připomněl, že ještě pět dní před tím, než přišlo nařízení o vystěhování, podal na lidi, kteří v domech už v tu dobu bydleli neoprávněně, trestní oznámení. „Do dneška nemám žádné zprávy, jakým způsobem policie postupovala,“ podotkl Roztočil. Na radnici pomoc nehledá, přijde mu to nedůstojné.

Situaci každopádně vidí jednoznačně. „Lidé jsou tady neoprávněně. Mně nezbývá, než v tuto chvíli respektovat všechny strany. Pokračuji v tom, aby domy byly vyjmuty ze zákazu bydlení, snažíme se o zapojení vody a jednáme o způsobu, jakým by mohly být domy odkanalizovány,“ dodal.

Stavební úřad už 3. srpna rozhodl o tom, že se lidé musí z ghetta vystěhovat. Jako důvod uvedl právě nefunkční kanalizaci a špatný technický stav domů. V Přednádraží žilo 44 rodin. Některé se přestěhovaly do zajištěných ubytoven, většina ale své byty neopustila a na místě dále zůstává.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25299
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003