Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 31.03.2023 08:18

V Hodoníně u Kunštátu uctí památku obětí romského holocaustu
19-08-2012  Gabriela Grmolcová, Michaela Vydrová


V Hodoníně u Kunštátu si dnes připomínají památku obětí tamního romského holocaustu. Lidé mohou navštívit areál bývalého tábora se zrekonstruovaným vězením. Hodonínským táborem prošlo během druhé světové války na 1400 osob. Tři stovky z nich pak pobyt v táboře nepřežily.

Pietní akt za oběti romského holocaustu (ilustrační foto: Miroslav Duschek) „Protektorátní hodonínský tábor vznikl v polovině roku 1942 na základě výnosu potírání cikánského zlořádu, který vlastně znamenal změnu přístupu režimu k cikánům a cikánským míšencům na základě rasového hlediska,“ vysvětluje historik Muzea romské kultury Michal Schuster a pokračuje:

„Proto byly vytvořeny tábory v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu. A 21. srpna 1943 byl poslán do vyhlazovacího koncentračního tábora hromadný transport vězňů právě z tohoto tábora.“

Letos se poprvé po několikaletých snahách podařilo alespoň z části otevřít areál bývalého tábora veřejnosti. Zatím se jedná o jeden původní vězeňský objekt, kde je také výstava, seznamující návštěvníky jednak z historií tábora v Hodoníně u Kunštátu a také s plány na výstavbu památníku romského holocaustu, která začala počátkem roku 2012.

Výstava by měla být zpřístupněna pouze dnes. Každoročně na místě probíhá také mše svatá a také uctění památky v nedalekých Černovicích, kde jsou pohřbeny zejména ženy a děti.

Pietní místo bylo dlouho nechvalně proslulé tím, že v místech bývalého koncentračního tábora bylo rekreační středisko, které nakonec stát vykoupil.

Veřejnosti by se měl hodonínský památník otevřít v roce 2016. Areál by měl poskytovat nejen prostor pro pietu a vzpomínky na trpící, ale zároveň by měl názorným a jednoduchým způsobem přibližovat dobu mezi lety 1940 až 1950.

Nejtragičtější byla pro tábor léta 1942 až 1943, kdy tábor sloužil k internaci moravských Romů, z nichž více než 200 z důsledku nemocí a nevyhovujících katastrofálních životních podmínek internaci nepřežilo. Zbývající pak většinou zahynuli v koncentračním táboře v Osvětimi, kam byli z hodonínského tábora deportováni.Celý příspěvek najdete zde: rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/1099586
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25282
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003