Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 11:52

Ani jednání s vodárnami nepřineslo řešení situace v ghettu Přednádraží
13-08-2012  Marika Táborská, Jana Jeckelová


Bez konkrétního výsledku skončilo jednání v ostravských vodárnách. Kvůli nefunkční kanalizaci v ghettu Přednádraží tam s vedením firmy přišel jednat majitel domů Oldřich Roztočil. Shodli se zatím pouze na tom, že řešení budou i nadále hledat.

Problematické domy v ostravské lokalitě Přednádraží (Foto: Andrea Čánová) Z obyvatel ghetta Přednádraží na schůzku nakonec nedorazil nikdo. „V neděli jsem přitom nájemníky navštívila a ti tvrdili, že se na jednání připravují,“ říká naše ostravská reportérka.

Do vodáren se tak dostavil jenom majitel Oldřich Roztočil a aktivista ze sdružení Vzájemné soužití Kumar Vishwanathan. Sám byl zklamaný z toho, že ho nikdo z obyvatel nedoprovodil. Podle něj místní dělají chybu; je důležité, aby u těchto jednání byli přítomni. Jinak nemají přehled o situaci a vypadá to, že nemají ani zájem o řešení.

Jednání se týkalo i dluhů, které má majitel domu vůči ostravským vodárnám. K žádné dohodě ale nedošlo. Podle vodáren se ve smlouvě píše pouze o nároku na pitnou vodu, ale ne o odvodu splašků. Oldřich Roztočil tvrdí opak. A vodárny naznačily, že věc zřejmě skončí u soudu.

Pokud jde o nefunkční kanalizaci, padlo několik návrhů na její opravení a zprovoznění – například napojení na dešťovou kanalizaci v sousední ulici. Podle vodáren se ale ideální řešení zatím neobjevilo, budou proto pokračovat v jeho hledání a technici budou stav průběžně zkoumat také přímo na místě.

Kvůli dlouhodobě nefunkčním kanálům se měli všichni obyvatelé Přednádraží vystěhovat. V domech ale stále zůstává asi 140 lidí, kteří odejít nechtějí.Celý příspěvek najdete zde: rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/1097172
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25264
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003