Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.10.2023 14:29

Nejdřív naděje, pak studená sprcha. Místo jímek vyhlíží v Přednádraží exekuci
08-08-2012  Andrea Čánová


Kontrola domů v ostravské ulici Přednádraží (Foto: ČTK) Exekuce. Toto slovo se dnes rozneslo ostravským ghettem před hlavním nádražím. Víc než stovka obyvatel tam stále odmítá opustit poničené domy, navzdory rozhodnutí stavebního úřadu. Ten odpoledne požádal soud, aby nařídil vystěhování, protože budovy jsou prý v tak špatném stavu, že se v nich nájemníkům může něco stát. Chvíli se přitom zdálo, že se najde alespoň dočasné řešení.

„Jdeme bojovat, protože prý patří městu ta kanalizace,“ pronáší odhodlaně před magistrátem Iveta Horváthová.

Drobná žena s tmavými vlasy staženými do culíku míří s romskými aktivisty na odbor životního prostředí.

Majitele domů Oldřicha Roztočila ale úředníci na jednání o náhradním řešení za kanalizaci nepustili. Žádost o exekuci prý Roztočil čekal.

„Je to prostě všechno účelové a nepotřebují, aby do toho mluvil někdo, kdo o tom ví všechno,“ tvrdí.

Po asi hodině se dveře otvírají a romský aktivista Kumar Vishwanathan má na tváři optimistický úsměv. Vymysleli totiž provizorní řešení - místo nefungující kanalizace mohou použít jímky.

„Ale musí projít zkouškou těsnosti, aby to neunikalo do podzemních vod. Říkali, že to udělají sami,“ vysvětlil aktivista.

Jenže odpoledne přichází studená sprcha. Radnice centrálního ostravského obvodu požádala soud o exekuční vystěhování domů.

„Stalo se tak poté, co neuposlechl vlastník domu a taky jeho obyvatelé nařízení našeho stavebního úřadu, které padlo 3. srpna. V těchto domech se nadále zdržují lidé, vlastník nezabezpečil domy proti vniknutí, takže my jsme tento krok postoupili dále okresnímu soudu a žádáme o provedení exekuce, to znamená vyklizení těchto domů,“ potvrdila Jana Pondělíčková z radnice.

„Když úřad tak bojuje o to Přednádraží, tak ať nám dají byty a my se vystěhujeme. Ale ne žádné ubytovny. My už tu bydlíme 25 roků, děti jsme tu vychovali,“ reaguje bezprostředně jeden z obyvatelů ghetta.

Je to podraz, říkají nájemníci

Lidem rozhodnutí úřadu o exekučním vystěhování přijde jako podraz. Správa zaskočila přímo v ghettu i vládní zmocněnkyni Moniku Šimůnkovou, která celý den o problému v Ostravě jednala.

„Musím upřímně říci, že my jsme se to dozvěděli trošku nečekaně, protože jsme se dneska při jednání ve 12 hodin dotázali, jestli bude zvolen tento postup, a bylo nám řečeno, že ano, že se na tom pracuje. A za hodinu jsme se dozvěděli, že to bylo podáno tady na místě. Takže já nepovažuji tento způsob informování, pokud jsme měli být k sobě otevření, za úplně nejlepší,“ podotkla zmocněnkyně.

Místopředseda ostravského okresního soudu Jaroslav Rakušan Českému rozhlasu řekl, že justice o exekučním vystěhování rozhodně do několika dní.

Reportáž Andrey Čánové z ostravského Přednádraží

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25242
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003