Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 29.09.2023 01:31

Za situaci v ostravském ghettu nemůžeme, tvrdí radnice i majitel domů
07-08-2012  Martin Knitl


V ostravské ulici Přednádraží (Foto: ČTK) Napětí kolem ostravského ghetta Přednádraží nepolevilo ani dnes. Zatímco stavební úřad rozhoduje, co bude dál s lidmi, kteří nechtějí opustit nevyhovující domy, radnice a majitel těchto budov se navzájem označují za viníky. Kritika míří také směrem k nevládním organizacím, které vzniklou situaci označily jako porušování lidských práv.

„Každý je napnutý a nervózní, ale každý se drží, aby to nebylo ještě horší, než to je. Nejdu nikam, jsem tu zvyklá,“ říká jedna z obyvatelek ostravského ghetta.

Jako včera i dnes žije ostře sledovaná kolonie na ulici Přednádraží opravami svých domů. Jsou v nich byty, do kterých úředně nikdo nesmí, protože jsou životu nebezpečné. Tak zhodnotila výsledek další z kontrol Jana Pondělíčková z radnice v Moravské Ostravě a Přívoze: „I nadále proto zůstává v platnosti nařízení o neodkladném vyklizení.“

Olej do ohně přilévají čím dál ostřejší prohlášení. Třeba směrem k organizaci Amnesty International od místostarosty ostravského obvodu Dalibora Mouky z hnutí Ostravak. Podle něj nejde v žádném případě o jakékoli porušování práv.

„My jako samospráva tady zastupujeme zájmy a práva všech našich občanů. V tomhle případě těch občanů, kteří právem požadují smysluplné využívání svých daní,“ zdůrazňuje Mouka.

Důkazy proti důkazům

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková se ale v této souvislosti v rozhovoru pro Radiožurnál včera pozastavila i nad přístupem vedení města Ostrava. Komunikace podle ní není nejlepší.

Jenže ostravský primátor opakuje, že město nemá za situaci, která tam vznikla, odpovědnost. „Odpovědný je majitel domů, který je ubytovává. To, co poskytl obvod, je nadstandardní, protože jedná za majitele, který si neplní povinnosti,“ říká primátor Ostravy Petr Kajnar z ČSSD.

Kajnar si je navíc jistý, že nefunkční kanalizace, jedna z příčin vyhrocení tohoto problémů, patří právě Roztočilovi. „Podle svědectví firmy, která prodávala domy, kanalizace patří majiteli. To znamená tomu, kdo domy pronajímá,“ říká Kajnar.

Jenže majitel má úplně jiný důkaz. Úřední dokument potvrzující, že kanalizace spojená s domem patří naopak městu Ostrava: „Nikdy jsem žádnou kanalizaci nekupoval. Celá záležitost je účelová a hledají se průtahy k tomu, aby závěr nemohl být takový, aby zůstali obyvatelé v domech a domy zůstaly domy.“

Cisterna s pitnou vodou už nemusí přijet (Foto: ČTK) Už zítra se možná objeví další problém - cisterna s náhradní pitnou vodou nemusí přijet, protože na ni nebudou peníze, připustil přímo na místě aktivista Kumar Vishwanathan: „Máme vodu jenom na dnešek. Zítra nejsme schopni vodu zajistit.“

Spoléhá ale na pomoc dalších a především, že už pozítří by mohla téci voda přímo v domě. Spolu s obyvateli s rozhodl rozvody postavit.

Rozhodne stavební úřad

"Toto všechno se ale nemuselo stát, kdyby úřady jednaly mnohem dříve, kdyby se podařilo ty, kteří už nemají platné nájemní smlouvy k bytům, dostat ven," komentuje vývoj kolem domů jejich majitel Oldřich Roztočil.

„Co můžu udělat – vyzvat je nebo je chytit za ruku. Když je chytnu za ruku, je to podle mě napadání. Jestli se tam něco stane, myslím si, že by určitě měli nést odpovědnost i ti, kteří nečině přihlížejí k tomu, že tam lidé zůstávají, přestože je údajně tak katastrofální stav těch nemovitostí,“ dodává Roztočil.

Co bude dál, záleží na konečném rozhodnutí stavebního úřadu. Nejpozději během několika dnů.

Celý příspěvek redaktorka Martina Knitla si můžete také poslechnout

Poslech v mp3

Primátor Ostravy Petr Kajnar z ČSSD v Ozvěnách dne

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25238
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003