Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 15:22

V Česku roste počet tříd pro sociálně znevýhodněné předškoláky
09-08-2012  Lucie Maxová


Foto: Jana Šustová Pro předškoláky ze sociálně a kulturně vyloučených skupin vznikají v Česku nové speciální třídy. Jde o takzvané přípravky, které mají děti seznámit s režimem školy a ulehčit jim vstup do první třídy. V současné době je v Česku okolo 240 přípravných tříd.

Čtyři takové třídy nově otevřou i v Jihlavě. Dosavadní dvě totiž kvůli velkému zájmu už nestačí.

Tamní přípravkou prošly i tři dcery paní Jarmily, v září se do ní chystá i její nejmladší. Maminka přiznává, že na všechny čtyři potomky nemá čas, a proto jsou speciální třídy ideálním řešením, jak své dcery na vstup do základní školy připravit.

„Co neuměly - počítat, barvy nebo básničky – tak se hodně naučily. Nemůžu si stěžovat,“ hodnotí přínos speciálních tříd paní Jarmila.

Přípravné třídy ovšem nejsou pouze o čtení a psaní, ale také o samotné výchově.

„Když to přeženu, tak se třeba seznámily s příborem, ať už jsou to i nějaké hygienické návyky a řada dalších. Řada těchto dětí vůbec nenavštěvuje mateřskou školu, nemají ty základy z rodiny,“ říká vedoucí jihlavského odboru školství Tomáš Koukal.

To, že některé děti neovládají základní dovednosti potřebné pro život, ví i Eva Janderková, která pracuje s předškoláky ze sociálně znevýhodněného prostředí v jihlavské Charitě.

„Myslím si, že je to způsobené hlavně tím, tam těch dětí v rodinách je moc, takže prostě rodiče na ně čas nemají. Hlavně ty maminky, které s nimi zůstávají,“ dodává Janderková.

K loňskému září bylo v Česku 242 přípravných tříd na 198 školách. Navštěvovalo je přes 3000 dětí ze sociálně znevýhodněných rodin. Oproti roku 2005 se počet předškoláků v takzvaných přípravkách zvýšil o 1500.

Nejvíce těchto tříd vzniká na severozápadě republiky - na Karlovarsku a Ústecku jich je přes sto.

Reportáž Lucie Maxové o fungování přípravných tříd v Jihlavě

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25236
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003