Vytištěno 29.09.2023 15:12 06-08-2012 Zdeňka Kuchyňová
Už několik dnů poutá pozornost situace obyvatel ghetta Přednádraží
v Ostravě. Stavební úřad jim 3. srpna oznámil, že se musí do
sobotní půlnoci, tedy během 24 hodin vystěhovat. Důvodem je
nevyhovující stav domů a hygienické podmínky. Obyvatelé domů,
převážně Romové, však stěhování jednoznačně odmítli. Ještě
tento týden v ghettu bydlelo okolo 200 lidí. Část se jich odstěhovala.
Po stanoveném termínu zůstalo kolem 140 lidí.
"To, co se stalo od roku 2007, je opravdu obrovská nečinnost, průtahy a neplnění povinností, které by státní správa měla mít. Zejména Vodoprávní úřad by měl dozírat na to, jak je kanalizace provozovaná."
"Starousedlíci by tady chtěli zůstat. Jsou ochotni se zapojit, chtějí zabednit okna, přiložit ruku k dílu. Vidíte, jak tady dneska všichni mají lopaty, smetáky a uklízí." Pracovníci radnice hledají pro obyvatele ghetta náhradní ubytování, především v ubytovnách. Lidé, kteří v Přednádraží žiji 30 i více let, ale stěhování do ubytovny odmítají, říká jeden z místních nájemníků Roman Kuman:
Další z obyvatelek Přednádraží paní Věra dodává: "Bojím se, ale nejdu. Počítám se vším. Ubytovnu nám dávali, ale to bylo v katastrofálním stavu. Tam je to samý feťák, kriminálníci, ploštice, opilci. To ne," Obyvatelé požadují od úřadu byty. Podle místostarosty Tomáše Kuřece z ČSSD by je mohli dostat jen někteří:
S vystěhováním nesouhlasí ani zmocněnkyně vlády pro lidská práva Monika Šimůnková. Tento krok je podle ní krajním a jen přechodným řešením. Zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová v České televizi uvedla, že úřad ombudsmana už před pěti lety upozorňoval na neexistenci sociálního bydlení: "Nemáme skutečné sociální bydlení, které by mělo garantované určité limity jak z hlediska standardu, který je zajištěn, ale i například z hlediska toho, jaké by mohly být vybírány nájmy. Bohužel se volného prostoru chytili podnikatelé a zneužívají situaci, protože ty nájmy jsou neúměrně vysoké. Příspěvek na bydlení je na osobu, takže snaha ze strany takových podnikatelů je umístit do co nejmenšího prostoru co nejvíc lidí a pak si od nich vzít co nejvyšší částku. Ty částky na jeden malý pokoj se pohybují řádově nad 10 tisíc, 20 tisíc. Měli jsme dokonce případ kdy to bylo nad 30 tisíc korun."
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003 |