Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 31.03.2023 08:37

Lidé z Přednádraží přesvědčují kontrolory, že jsou domy obyvatelné. Opustit je nechtějí
06-08-2012  Andrea Čánová, Anna Maňourová


Ghetto před ostravským hlavním nádražím právě prohlíží úředníci stavebního úřadu. Někteří nájemníci se odmítli vystěhovat a pokusili se dům provizorně opravit.

Jeden ze zdevastovaných domů (Foto: Silvie Mikulcová) Kontroloři ze stavebního úřadu přišli přesně v 11 a hned začali s prohlídkou prvního domu. Postupují opravdu pečlivě, za hodinu stihli prohlédnout jen jeden dům asi o 12 bytech. Stoupají na balkony a zkoušejí, jestli jsou pevné. Dole čeká řada nájemníků a křičí: „My to zpravíme, dejte nám čas, my to všechno opravíme!“

Lidé se snaží úředníkům dokázat, že některé závady, které našli, už byly odstraněny. Před domem například stojí tabule s názvem Přednádražní věstník, má čtyři body: Balkony jsou zabezpečeny, okna zabezpečena, sklepní otvory zabezpečeny, dům je chráněn obyvateli. Jestli si tím úředníky nakloní, zatím není jasné, prohlídka domů totiž stále probíhá.

Situace v Přednádraží vyžaduje řešení v systémových změnách na úrovni města nebo státu. "Jedinou šancí na důstojný život pro lidi v dané situaci je výrazná spoluúčast obce, případně státu," tvrdí Daniel Hůle z programu sociální integrace společnosti Člověk v tísni.

Úklid a dílčí úpravy prý obyvatelům domů nepomůžou. "Pokud je poškozená nosná konstrukce, rozvody elektřiny nebo střechy, domnívám se, že není v silách obyvatel zvrátit rozhodnutí stavebního odboru," dodává Hůle.

Podle redaktora idnes.cz Patrika Bangy hrozí, že se vystěhováním vyrobí noví "nepřizpůsobiví" občané.

"Je tam 22 rodin, které neměly žádné problémy s platbami, tedy asi 40 procent všech obyvatel žilo spořádaný život. Z těchto lidí se stanou nepřizpůsobiví občané, protože na ubytovnách, které bych nazval lichvou, je jen malý krůček k tomu, aby se ti lidé ocitli na ulici. Tam jsou tvrdí podnikatelé, kteří nebudou čekat na nájmy," upozorňuje.

Otázka kanalizace zůstává stále nedořešena. Nájemníci nabízejí, že ji klidně budou opravovat zadarmo, napřed se ale musí najít někdo, kdo se přihlásí jako její majitel. Na místě jsou i aktivisté z neziskových organizací, kteří se snaží přijít na co nejméně finančně náročné řešení.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková chce pro obyvatele ostravského ghetta Přednádraží nájemní bydlení. Vina za havarijní stav tamních domů podle ní padá na ostravský magistrát a příslušnou městskou část, které měly včas zajistit opravu kanalizace. Teď by se proto měly postarat vystěhovaným lidem o střechu nad hlavou.

„Mám informace, že rodiny dostávají nájemní smlouvy na ubytovnách pouze na měsíc a to není řešení. Navíc známe ceny na ubytovnách. Městská část by měla přijít s nějakým koncepčnějším a dlouhodobějším řešením. Minimálně by měla nabídnout rodinám, které řádně plnily závazky, dlouhodobé standardní bydlení,“ říká Šimůnková.Celý příspěvek najdete zde: rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/lide-z-prednadrazi-presvedcuji-kontrolory-ze-jsou-domy-obyvatelne-opustit-je-nechteji--1094504
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25178
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003