Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 31.03.2023 07:50

Amnesty International chce okamžité řešení situace ostravského Přednádraží
06-08-2012  Anna Marková, Věra Masopustová


V ostravsk0 ulici Přednádraží (Foto: ČTK) Amnesty International žádá o urgentní řešení situace v ostravském Přednádraží. Česká pobočka mezinárodní organizace bránící lidská práva se obrátila na primátora Ostravy i ministerstvo místního rozvoje.

V dopisech žádá, aby po násilném vystěhování romských rodin z hygienicky a technicky nevyhovujících bytů neskončili tito lidé na ulici.

To ale není podle Martiny Pařízkové ze strany Amnesty International jediný požadavek.

„Pokud se jedná o náhradní ubytování, tak chceme, aby byly splněny všechny mezinárodní podmínky náhradního ubytování, co se týká lokality, cenové dostupnosti, přístupu k základním službám,“ říká Martina Pařízková.

„Také žádáme všechny zúčastněné, aby s tamními rodinami účinně jednali, aby to nevypadalo tak, že dostali jeden den, deadline pro to, aby se vystěhovali,“ dodává.

„Nejsou to žádné výmysly, hledání nějakých viníků nebo nesmyslné požadavky. Naše organizace chce, aby všichni lidé dostali stejnou příležitost, aby lidská práva byla respektována a dodržována a myslíme si, že je to v možnostech jak úřadů, tak všech, kteří jsou v téhle situaci v Ostravě zainteresováni," vysvětluje Pařízková.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková považuje vystěhování tamních obyvatel do ubytoven za nejhorší řešení, k jakému mohlo dojít. Společně s lidmi z kanceláře ombudsmana zvažuje cestu do Ostravy.

„Mám v ruce papíry, kde je úředníkem magistrátu potvrzeno z března letošního roku, že vlastníkem kanalizace je město Ostrava. Ani jeden z příslušných úřadů nic nedělal, aby se kanalizace, které je špatná už skoro dva roky, opravila. Pak se najednou během velmi krátké doby vydá rozhodnutí o nezpůsobilosti domů a o vystěhování lidí během jednoho dne,“ komentuje situaci Šimůnková.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková a mluvčí české pobočky Amnesty International Martina Pařízková v Odpoledním radiožurnálu

Poslech v mp3
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25166
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003