Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 14:35

Starostové Šluknovska demonstrovali proti vládě, znepokojili tím Romy
19-07-2012  Josef Suk, Jan Bumba, Veronika Sedláčková, Dagmar Cestrová, Lucie Maňourová


Ve Šluknově dnes odpoledne proběhly hned dvě demonstrace. Do zámeckého parku svolali protest proti nečinnosti vlády starostové měst a obcí regionu, na místní sídliště zase občanské sdružení Konexe proti kriminalitě a neschopnosti politiků.

Starosta Varnsdorfu Martin Louka hovoří na šluknovské demonstraci (Foto: ČTK) V zámeckém parku se ve čtyři hodiny sešlo asi 200 lidí. Starostové jim dokladovali, že vláda nedostatečně plní takzvané Šluknovské desatero, které vzniklo už téměř před rokem jako soupis prioritních potřeb regionu.

Podle představitelů měst a obcí se ze všech požadavků podařilo pouze posílit stavy policie, přijetím loterijního zákona omezit hazard a zlepšit daňové příjmy malých obcí.

Šluknovsko prý nadále trápí chudoba, drobná kriminalita a vysoká nezaměstnanost a přetrvává nemotivující systém výplat sociálních dávek.

„Největším problémem – když pominu zákon o odpadech, krádeže kovů a podobné důležité věci – je zaměstnanost. To znamená pomoci nám v této problematice, ať už by to byly pobídky pro investory nebo vznik dobré dopravní infrastruktury. Ale týká se to i vzdělanosti, jazykové vybavenosti v regionu,“ řekl Radiožurnálu starosta Varnsdorfu Martin Louka.

Foto: ČTK Účast občanů Šluknova a okolních obcí byla překvapivě vysoká, protože mnozí dávali předem na různých internetových fórech najevo nespokojenost s demonstrací, která je podle nich jen sbíráním bodů v předvolební kampani. Starostové politické důvody odmítli.

Na protest starostů už reagoval premiér Petr Nečas – uvedl, že vláda Desatero Šluknovska průběžně plní.

Vicepremiérka Karolína Peake namítla, že starostové Šluknovska zkomplikovali situaci, když prodali nemovitosti podnikatelům, kteří teď zneužívají sociálně slabší spoluobčany. Louka tyto praktiky přiznává, děly se prý za minulých zastupitelstev.

Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové byla většina bodů Šluknovského desatera splněna nebo se plní. Situace se prý velmi zlepšila, ale některé legislativní procesy nelze urychlit.

Josef Zoser hovoří na šluknovské demonstraci (Foto: ČTK) „Po celé období se snažíme se starosty jednat, jezdíme na Šluknovsko – já i kolegové z Agentury pro sociální začleňování. Snažím se vládě dávat k dispozici veškeré informace a ji i takzvaně nutit k větší aktivitě v rámci možností, které má a které by vůbec mít měla. Ta situace se tady vyvíjela po mnoho let a to, co vygradovalo loni na podzim, byly neřešené problémy. Teď se snaží všichni zainteresovaní dělat maximum, ale nebude to ze dne na den,“ tvrdí.

Vláda plní desatero prostřednictvím vládní Agentury pro sociální začleňování. „Komunikace mezi naší agenturou a starosty se vylepšuje a chybí nám ten druhý krok – start k účinné spolupráci. Máme naplánováno, co by se mělo dělat, ale praktických kroků příliš mnoho není,“ říká její ředitel Martin Šimáček.

Domnívá se zároveň, že pokud starostové skládali účty vládě, měli by je také skládat sami sobě: „Minimálně polovina, spíš ten větší díl, je na té místní úrovni. Tam se toho musí odpracovat opravdu hodně, aby se věci pohnuly kupředu, a to, obávám se, dnes starostové lidem neříkali.“

Šimůnková přiznává, že po akci starostů Šluknovska je důvod k obavám, aby v regionu opět nezačaly sociální nepokoje: „Poté, co jsem slyšela, že to proběhlo poměrně klidně, snad se strach trochu zmírnil, ale s touto věcí si nelze zahrávat.“

Protidemonstrace za klid

Foto: ČTK Ve stejném čase se na šluknovském sídlišti pokojně sešly asi dvě desítky převážně Romů včetně členů romského protikonfliktního týmu. Ti pak evidentně klidnou demonstraci opustili.

Účastníci podle svých slov nechtěli podněcovat emoce, naopak protestovali proti demonstraci starostů, o které se domnívají, že měla být svolána do Prahy. Tvrdili také, že i mezi politiky Ústeckého kraje vládne klientelismus, korupce a rasismus.

Jejich shromáždění bylo svoláno kvůli obavám, aby se demonstrace starostů nezvrhla v protiruskou demonstraci, jako tomu bylo ve Šluknově asi před rokem.

„Nechtěli jsme hrotit situaci. Spíš jsme chtěli vyjádřit solidaritu a podporu těm místním Romům, kteří bydlí na tomto sídlišti a vnímají demonstraci starostů jako své ohrožení. Tady ve Šluknovském výběžku většina lidí čte demonstrace proti kriminalitě = protiromská demonstrace,“ Miroslav Brož ze sdružení Konexe.

Větší část lidí pak zamířila do zámeckého parku, kde ovšem protestní akci nijak nenarušila.Celý příspěvek spolu s možností poslechu najdete zde: www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/1087787
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25122
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003