Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 03.10.2023 05:06

V Mělníku otevřeli nízkoprahové centrum pro děti a dospívající
20-06-2012  Jana Huzilová


Nízkoprahové centrum v Mělníku (Foto: Jana Huzilová) V Mělníku mají v blízkosti autobusového nádraží zelenou maringotku. Mohou v ní trávit volný čas děti a mladiství. Možná, že tu vyřeší i problémy, které je trápí.

Nízkoprahové zařízení umístili pracovníci města do oblasti, kde se vyskytují drogy a množí se vandalismus.

„Zejména dospívajícím dětem nabídne mobilní nízkoprahové zařízení společenské hry, filmy i pomoc terapeutů,“ řekl vedoucí Služeb prevence města Jakub Šlajs.

Nízkoprahové centrum v Mělníku (Foto: Jana Huzilová) „O situaci na autobusovém nádraží jsme diskutovali s městskou policií. Není to jen problém Romů, ale strážníkům se odtud obecně nedaří vykazovat mládež. Ta nemá kam jít a navštěvuje herny a podobná nevhodná zařízení.“

„Hlavní a nejdůležitější, co zde děti najdou, je bezpečný prostor, kde budou moci řešit s odborníky své problémy související s dospíváním, identitou a patologickými jevy, kterým čelí,“ doplnil Jakub Šlajs.

V maringotce najde zázemí až 12 dětí ve věku od šesti let, cílovou skupinou jsou ale hlavně dospívající a mladí lidé od 12 do 26 let. Nízkoprahovost podle provozovatelů znamená to, že do maringotky může přijít každý, kdo splňuje věková kritéria s výjimkou mládeže pod vlivem drog či alkoholu.

Mělnický starosta Ctirad Mikeš z ČSSD (Foto: Jana Huzilová) Pracovníci už hned po otevření měli první návštěvníky. Maringotka bude otevřená od pondělí do čtvrtku mezi 13:00 do 18:00 hodin. Provoz bude hradit Evropský sociální fond. Náklady na vybudování zařízení a platy tří zaměstnanců do konce příštího roku by měly dosáhnout 1,7 milionu korun. Vedení Služeb prevence se zařízením a hledáním peněz na jeho provoz počítá i do dalších let.

Mělník se inspiroval podobným zařízením, které se otevřelo už před deseti lety na Jižním Městě v Praze. „Volili jsme variantu mobilní buňky, jednou z hlavních výhod je, že ji můžeme časem přesunout do lokalit, které tuto službu budou potřebovat,“ uvedl mělnický starosta Ctirad Mikeš /ČSSD/.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25069
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003