Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 12:05

Mačetoví útočníci z Nového Boru půjdou před soud, žaloba je hotova
21-06-2012  Jana Zemanová, Ivana Bernáthová, Kateřina Kozmová


Státní zástupce obžaloval podezřelé z loňského mačetového útoku v Novém Boru. Pět údajných útočníků se bude před Krajským soudem v Liberci zpovídat z pokusu o vraždu, ublížení na zdraví a z výtržnictví. Za útok, který loni zvýšil napětí na severu Čech, jim hrozí až 20 let vězení nebo výjimečný trest.

Podle státní zástupkyně Lenky Bradáčové se vyšetřování případu zdrželo kvůli tomu, že někteří z obviněných Romů byli stíháni jako uprchlí. Z pětice obžalovaných se teď jeden stále zdržuje v cizině na neznámém místě.

V novoborském baru s hernou útočníci vloni mačetou napadli hosty, kteří bránili servírku, a zranili 3 lidi. Incident zvýšil napětí ve městě, které vyvrcholilo sérií demonstrací.

Žalobce Radek Kadleček popsal podrobněji kvalifikaci činů, z nichž je pětice obviněna:

„Čtyři z nich pro zločin vraždy ukončený ve stádiu pokusu. Jeden obviněný byl obžalován ze spáchání zločinu těžkého ublížení na zdraví rovněž ve stádiu pokusu. Všichni žalovaní mají také právní kvalifikaci jednání jako přečinu z výtržnictví,“ uvedl Kadleček.

Dva ze skupiny jsou mladiství, třem dalším není víc než 40. Hrozí jim 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest.

Obžalované stále obhajuje Klára Samková, přestože ji letos soud z obhajoby vyloučil kvůli námitce státního zastupitelství, že jeden obhájce nemůže hájit klienty vypovídající proti sobě. O stížnosti proti tomuto verdiktu ještě krajský soud nerozhodl.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/25067
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003