Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 23.09.2023 15:36

Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
07-04-2012  Gabriela Grmolcová, Iveta Demeterová, Tomáš Bystrý, Mária Pfeiferová

Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz, kde si můžete také stáhnout podcast pro tento pořad.Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Dobrý večer a hezkou Bílou sobotu. Dnes si o Velikonocích budeme povídat s romským knězem Vojtěchem Vágaiem, pozveme Vás na výstavu o holocaustu Romů a připomeneme si Mezinárodní den Romů.

Bacht tumenge savorenge so šunen amaro vakeriben. Mangav tumenge šukar parní sambat. Kaj pre tumende o Del o vasta te ľikerel. Adadžives palo Patradi povakerala o rašaj Vojtěch Vágai, džana amenca the dikhen romane fotky the peske lepereha amaro romano džives. Akana imar romani banda Alom. Sam rado hoj san amenca.


=[ Reportáž ]=
První kněžské Velikonoce Vojtěcha Vágaie
Vojtěch Vágai mladší oslaví své první Velikonoce v roli kněze. Byl vysvěcený jako první romský kněz v loňském létě. U Romů není jeho duchovní cesta obvyklá, přesto Vojtěch pokračuje v rodinné tradici. Jako dítě pomáhal svému otci při pastorační práci v českokrumlovské farnosti. Více už Mária Pfeiferová.

Pater Vojtěch Vágai (Foto: Lukáš Vágai, zdroj: Archiv Vojtěcha Vágaie) „Význam Velikonoc je pro mě zásadní, otevírají totiž cyklus života celého roku. Jako křesťané si obnovujeme svou víru v Krista, protože byl ukřižován, pohřben a potom z vstal mrtvých. Velikonoce jsou důležité i proto, že si během nich uvědomujeme hloubku naší víry a na čem je založená. Vrcholem Svatého týdne je velikonoční vigilie, při které věřící obnovují svůj křestní slib. Takže Velikonoce mají pro křesťany dvojí dimenzi – jednak jsou oslavou, připomínkou událostí, které se staly za života Ježíše, a zároveň je to událost v životě každého z nás, protože si obnovujeme křestní vyznání a oslavujeme křest.“

První a zatím také jediný romský kněz Vojtěch Vágai slaví své první Velikonoce v roli kněze. Velikonoční svátky prožije v bechyňské římskokatolické farnosti.

„Oslava Velikonoc bude skutečně vypadat jinak vzhledem k mé pozici, nazvěme ji liturgickou funkcí. Jako kněz se budu více podílet na slavnostech z liturgického pohledu.“

Vojtěch Vágai je poloviční Rom a nevyrůstal v romském prostředí. Jak slaví Velikonoce Romové, proto mohl sledovat jenom z dálky nebo to zná z vyprávění svého otce, prvního romského katolického duchovního, trvalého jáhna v České republice.

Pater Vojtěch Vágai (Foto: Jana Šustová) „Nepocházím z romského prostředí jako takového, naše rodina se asimilovala do českého a přijala spoustu místních tradic a zvyků, proto jsem nikdy neměl příležitost slavit Velikonoce jako úplný Rom. Ale předpokládám, že Romové, stejně jako ostatní menšiny v naší zemi, prožívají Velikonoce mimořádně v tom smyslu, že se u nich doma děje něco zajímavého. Mají zvyky, které jsou běžné i pro české obyvatelstvo, nejvíce se ale tradice odráží v jejich jídelníčku. Stejně jako známe různé krajové speciality, mají i Romové svá jídla, která se uchovala do dnešních dnů a jsou jim vlastní. Tak Romové svým osobitým způsobem slaví Velikonoce.“

I když je mezi Romy jako oficiální představitel katolické církve jediný, Romové o Vojtěchovi Vágaiovi vědí a do svých aktivit ho zapojují.

„Bývám zván do romských komunit, na romské festivaly a oslavy, kde se jim snažím přiblížit. Teď se nacházím v blízkosti farností, kde ani moc romských obyvatel není, anebo kde Romové nepraktikují víru. Takže tady s nimi nijak nepracuji, ale na oslavách jim jsem na blízku, bavíme se spolu. Například na podzim jsem byl na romské pouti na Svatém Kopečku u Olomouce, kde bylo asi 800 Romů z oblasti Moravy.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
28.11.2015ReportážO Roma Vakeren
18.07.2015První romský katolický kněz v Česku Vojtěch Vágai vzpomíná na vliv svého otce, prvního romského jáhnaO Roma Vakeren
10.01.2015Mladý kněz Vojtěch Vágai se zabývá i módním návrhářstvímO Roma Vakeren
20.12.2014Vojtěch Vágai a jeho cesta ke kněžstvíO Roma Vakeren
30.03.2013Velikonoce jsou pro Vojtěch Vágaie nejdůležitějším bodem celého rokuO Roma Vakeren
24.03.2012Romský kněz Vojtěch Vágai se setkává s projevy rasismuO Roma Vakeren
21.03.2012Nejmladší jihočeský kněz se setkává s projevy rasismuZprávy ze života Romů
21.05.2011Romský jáhen Vojtěch Vágai mladší bude v červnu vysvěcen na knězeO Roma Vakeren
03.03.2011Zemřel romský jáhen Vojtěch VágaiZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Jak si pražští Romové připomenou Mezinárodní den Romů
Zítra Romové na celém světě budou slavit – 8. dubna totiž před jednačtyřiceti lety vznikla Mezinárodní romská unie. Na počest založení tohoto hnutí je tento den označován jako Mezinárodní den Romů. Jak si ho budou připomínat Romové z Prahy, zjišťoval Tomáš Bystrý.

Mezinárodní den Romů v Praze v roce 2010 (Foto: Petr Axmann) Djelem, Djelem. Píseň, kterou otextoval romský bělehradský hudebník a politik Jarko Jovanovič, znají Romové na celém světě. A aby také ne! Na prvním světovém kongresu Mezinárodní romské unie, který se konal v roce 1971 poblíž Londýna, se jeho delegáti shodli, že bude mezinárodní romskou hymnou. A dohodli se také na dalších podstatných emancipačních záležitostech. Dali vzniknout mimo jiné mezinárodní romské vlajce, ustanovili první ¨mezinárodní romskou organizaci IRU a schválili označení „Rom“ na místo „Cikán“, vysvětluje kolegyně z Českého rozhlasu 6 Jarmila Balážová:

„To asi ví málokdo. Jak dnes vidíme, i mladí Romové občas říkají ‘vždyť my jsme Cikáni, ani nevíme, kdo vymyslel slovo Romové‘. Takže to je to historické pozadí. A možná ještě jedna důležitá věc, která se váže k Mezinárodnímu dni Romů. V posledních deseti letech, kdy se zhoršuje situace Romů ve střední a východní Evropě a stupňuje se vzájemné napětí v závislosti na ekonomickém propadu, zejména v posttotalitních státech, se tento den používá k upozornění na palčivé problémy, ať už jde o holocaust, sterilizaci romských žen, pravicový extremismus nebo třeba předsudky v oblasti zaměstnávání,“ říká novinářka Jarmila Balážová.

Samotný Mezinárodní den Romů ale existuje až od roku 1990. Ve Varšavě jej uznali delegáti čtvrtého romského kongresu IRU na počest toho prvního, který se konal před 41 lety v Anglii a odstartoval mezinárodní spolupráci Romů. O Mezinárodním dni Romů se v České republice začalo mluvit až v druhé polovině 90. let. Vědí ale samotní Romové v Česku o existenci tohoto dne?

„Myslím si, že se Mezinárodní den Romů za posledních pět, šest let přeci jenom v některých kruzích, ale zejména Romů aktivnějších na internetu, stal známým pojmem. Nemyslím si ale, že všichni znají historické pozadí. A pak je tu skupinka těch, kteří nejsou tak aktivní na internetu a ti mají dokonce problém vůbec vědět, že 8. duben je Mezinárodním dnem Romů,“ domnívá se Jarmila Balážová.

Největší oslavy Mezinárodního dne Romů se každoročně konají v Praze a v moravské metropoli. Pražské oslavy pořádá sdružení Romea v klubu Cross. Program nazvaný Ethnic friendly ghettolege nabídne nejenom koncert, ale i diskuzi na téma Jak se žije veřejně aktivním Romům, nebo promítání dokumentárních filmů.

„Program bude zaměřen nejenom na Romy, ale bude otevřen široké veřejnosti. Očekáváme, že přijdou i lidé z majoritní společnosti a z jiných etnických menšin. V rámci večerní hudební produkce vystoupí legendární kapela Kale, známý instrumentalista Mario Bihári a nový projekt Bitumen Beat,“ říká František Bikár z občanského sdružení Romea.

Českým Romům letos k Mezinárodnímu dni Romů popřál i velvyslanec Spojených státu v Praze a připojila se i vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.04.2016Oslavy Mezinárodního dne Romů budou na různých místech naší vlastiO Roma Vakeren
31.03.2016Největší oslavy Mezinárodního dne Romů budou letos opět v BrněZprávy ze života Romů
13.02.2016Přípravy na Mezinárodní den Romů jsou v plném prouduO Roma Vakeren
18.04.2015V Brně se uskutečnil Týden romské hrdostiO Roma Vakeren
08.04.2015Společné vyjádření sedmi velvyslanectví k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
04.04.2015Poselství amerického velvyslance k Mezinárodnímu dni RomůO Roma Vakeren
04.04.2015Oslavy Mezinárodního dne Romů v PrazeO Roma Vakeren
31.03.2015Mezinárodní den Romů v pražském klubu Meet FactoryZprávy ze života Romů
28.03.2015Přípravy na oslavy Mezinárodního dne Romů vrcholíO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Krásné časy - Romové v archivních fotografiích
V rámci oslav mezinárodního dne Romů, který si připomene zítra, se v Domě národnostních menšin konala tento týden vernisáž výstavy Krásné časy - Romové v archivních fotografiích. Černobílé fotografie zapůjčilo Muzeum romské kultury v Brně.

Kočovní Romové. Morava 1890. Z výstavy Krásné časy... Výstava v Domě národnostních menšin potrvá do 14. dubna a je přístupná široké veřejnosti. Vstup na ní je zdarma. V úvodu vernisáže připomněl přítomným význam Mezinárodního dne Romů historik Ladislav Goral, kterého se Iveta Demeterová zeptala, zda dnešní mladí lidé o svátku Romů vědí.

„Žádný učený z nebe nespadl. Mladým by se mělo připomínat to, co bylo pozitivní i negativní.“

Výstava je pořádána v rámci Mezinárodního dne Romů. Myslíte si, že dnešní mladí lidé o svátku vědí?

„Ani náhodou! Ani Romové sami nevědí, co to je Romská unie. Ne všichni, pochopitelně.“

Když se ohlédnete zpátky, máte možnost srovnání, protože na každého dopadá ta negativní atmosféra ve společnosti. Myslíte si, že před třiceti lety byla mezi Romy jiná atmosféra než je dnes?

„Určitě, ale to přinesla doba. Dnes je ekonomická krize, lidé jsou více naštvaní. Nikdo neví, jestli zítra ještě bude mít práci. Všechno je dražší. Jak se dnes nadává na komunismus, tak pro Romy to byl zlatý věk. Měli práci, vydělali si! Je to velký rozdíl a je o čem mluvit.“

Romka s cvičenou opičkou (kolem 1900) Fotografie zachycují Romy v relativně tradiční podobě. Nejen dle úprav zevnějšku, ale i co do způsobu života a obživy. Znamenal tento z našeho pohledu romantický svět pro Romy opravdu krásné časy? Na jedné straně mnoho Romů využívalo svobody kočování, jiní naopak právě v této době nebo již o něco dříve začínali hledat trvalý domov. Pokoušeli se usadit. Zeptala jsem se tedy návštěvníků, jak na ně fotografie působí:

„Líbí se mi, vůbec se rád dívám na staré fotografie. Tohle je úplně jiný svět, než ve kterém jsem se pohyboval já.“

Dokázal byste si představit žít v této době?

„Určitě, jen si neumím představit, že bych byl na nižší funkci v rámci rodiny.“

Je tady fotografie, která se vám hodně líbí?

Romská rodina u svého vozu. Slovensko 1939 „Ano, je to ta fotografie nesmírně seriózně vypadajících Romů před vozem. Vypadají téměř jako šlechtická rodina před svým kočárem a nedělním výletem. A fascinující je i hned vedlejší fotografie, na které si u kýblu před stanem Rom ohnutý nad zrcadlem váže kravatu. To je kouzelné.“

Vy jste mladá, dokázala byste si představit žít v 18. století?

„Kdybych zůstala Romkou, možná by to mělo své kouzlo, a proto ano. Ale jinak asi ne. Jen pro tu romantiku.“

Výstava je realizována v rámci mezinárodního projektu I am Roma. Hlavním koordinátorem je Evropská rozvojová agentura. Proč se tato společnost rozhodla připojit k oslavám svátku Romů, jsem se zeptala Lenky Tykvartové:

„Rozhodli jsme se zejména proto, že jsme součástí mezinárodního projektu I am Roma: Changing Mindsets, který se snaží zlepšit postavení Romů v Evropě, ve společnosti. Říkali jsme si, že by v České republice bylo potřeba svátek trochu připomenout, protože spousta lidí o něm neví.“

Jak na vás působí vystavené fotografie?

„Moc se mi líbí. Musím přiznat, že jsem sama hodně překvapená tím, co zobrazují, protože toho o romské historii moc nevím. Myslím si, že výstava rozhodně stojí za návštěvu.“

Co chystáte v rámci projektu I am Roma?

„V polovině dubna to bude aktivita pro děti ze základních škol. V současné době ještě běží soutěž, kterou máme vyhlášenu pro pražské školáky. Děti mohou kreslit obrázky na téma rodina mého spolužáka nebo co znám z romské historie. Souběžně máme doplňkový program pro odborníky na romskou problematiku v České republice, který probíhá ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
25.06.2016Nizozemský umělec Ron Glasbeek zachycoval život Sintů v období před, během a po druhé světové válceO Roma Vakeren
20.02.2016Ignác Zima spoluzakládal Muzeum romské kultury a vyučoval romštinuO Roma Vakeren
05.12.2015Plesem desetiletí vyvrcholily oslavy deseti let existence Muzea romské kultury jako státní organizaceO Roma Vakeren
01.12.2015Muzeum romské kultury zve na folklorní hudební večer s cimbálovou muzikou KubíciZprávy ze života Romů
12.10.2015Ples desetiletí Muzea romské kultury se uskuteční 28. listopaduZprávy ze života Romů
02.10.2015Muzeum romské kultury představí během literární akce Mikroměsto hned čtyři romské autorkyZprávy ze života Romů
03.08.2015Muzeum romské kultury oslaví 10. výročí slavnostním plesemZprávy ze života Romů
30.05.2015Muzeum romské kultury připravilo pro Brněnskou muzejní noc program plný hudby, tance, tvůrčích dílen i romského jídlaO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Nadané Romy podpoří stipendijní program Gendalos
Na jižní Moravě odstartoval charitativní a stipendijní program Gendalos, který má pomáhat dětem a mladým lidem ze sociálně znevýhodněných rodin více se vzdělávat. Bude se jednat o dary a finance například na studium vysokých škol, konzervatoří, jazykových, výtvarných, hudebních a další kurzy. Podpora je určená těm, kteří by jinak na odpovídající vzdělání nedosáhli. Více už zjišťovala Gabriela Grmolcová také od samotných uchazečů o stipendium.

Internetové stránky projektu Gendalos (http://www.gendalos.cz) „Je mi 17 let. Studuji na gymnáziu, takže jsem si zažádala o kurz angličtiny, kvůli maturitě, abych u ní neměla tak velký problém,“ říká jedna z uchazeček o stipendium v rámci nového programu IQ Roma servis Hana Kakorová.

Podle ředitelky neziskové organizace Kataríny Klamkové jsou děti s velkým zájmem o vzdělání, ale bez podpory rodiny a prostředí v těžké pozici:

„Ty děti to mají hrozně těžké. Nevyrůstají v motivujícím prostředí. Pohybují se na ulicích ghetta. Vesměs se to týká všech našich klientů z jihomoravského regionu. Rodiny se nacházejí v nuzných ekonomických podmínkách, bytových i finančních. Mnoho z dětí nenavštěvovalo žádné prestižní školy, ale školy v blízkých lokalitách. Veškerá jejich snaha je proto naprosto nadprůměrná.“

Ve vzdělání by měl nově pomáhat charitativní a stipendijní program zvaný Gendalos, neboli zrcadlo, který bude poskytovat hlavně pomůcky či finance na konkrétní kurzy.

„Ze zhruba 500 mladých klientů jsme vytipovali asi 10 procent, tzn. asi 50 lidí. Všichni mají zvláštní snahu, zvýšenou ctižádostivost. Chceme je tím více podpořit a dát jim najevo, že snaha se vyplatí. Také jim chceme poskytnout další možnosti, například aby si mohli zakoupit potřebné školní pomůcky, jako je počítač a další.“

Cílem je také podpořit talentované děti, například tanečníky nebo zpěváky.

„Chceme je podporovat, aby se více vzdělávali i v mainstreamových kurzech hlavního vzdělávacího proudu, tím myslím zejména jazyky, které vládnou světem, angličtinu a francouzštinu.“

Romské děti ze znevýhodněných lokalit se musí někdy potýkat s takovými problémy, které si někteří ani neumí představit, říká Katarína Klamková:

„Děti se snaží, ale občas je to boj s větrnými mlýny. Jde proti nim spousta vrstevníků, puberta, společnost, předsudky. My ty děti, které zabojují a jdou za svými sny, chceme popostrčit kupředu a povzbudit.“

Příkladem inteligentního dítěte z vyloučené lokality je Hana Kakorová, kterou jsme slyšeli na začátku reportáže a která se teď chce rozvíjet hlavně v angličtině. I když zálib má hned několik:

„Mám ráda pizzu, těstoviny, mluvím často o jídle. Jinak je to hudba, tanec a divadlo. S naší skupinou hrajeme divadlo. Vím, že jazyky jsou v dnešní době důležité. Když mám mluvit s puberťákem v mém věku anglicky, tak se v klidu dorozumím. Jenže chci se pořád zdokonalovat a angličtina je důležitá, hlavně u té maturity.“

Počínání vybraných studentů nebo žáků bude po celou dobu užívání stipendia pod kontrolou a přísným dohledem pedagogických pracovníků.

Více informací najdete na adrese www.gendalos.cz

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Andrzej Mirga navštívil Slovensko
V ústraní předvolební situace na Slovensku byla přátelská návštěva, poradce pro záležitosti Sintů při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Koncem února se Andrzej Mirga sešel v Bratislavě se zplnomocněncem vlády Slovenské republiky pro romskou komunitu Miroslavem Pollákem. Slovo už má kolega Robert Hoza.

Andrzej Mirga (Foto: OSCE/Curtis Budden, www.osce.org) Andrzej Mirga pochází z Polska a na Jagellonské univerzitě v Krakově vystudoval etnologii. Ve vzpomínané funkci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě působí od roku 2007. Obsah přátelského rozhovoru přiblížil zmocněnec vlády Slovenské republiky pro romskou komunitu Miroslav Polák:

„To, co ho hlavně zajímalo, byla strategie integrace Romů do roku 2020, protože to je momentálně aktuální téma asi po celé Evropě a akorát pobíhá vyhodnocování těchto strategií. A samozřejmě ho velmi zajímalo, jestli se spolupracovalo se samotnými Romy, zda to bylo transparentní, jestli proběhla diskuze a jestli bude následovat nějaký evaluační proces, jak se k problematice postaví obce a vůbec příprava dokumentů. Zajímal se o to, jaké šance na zrealizování po volbách mají již započaté práce a kontinuum úřadu jako takového. My jsme úřad apolitický a vsázíme na odbornost, proto u nás práce běží bez ohledu na to, jestli volby jsou nebo ne, jestli se střídají vlády apod.“

Ke strategii integrace Romů do roku 2020 ve Slovenské republice neměl Andrzej Mirga žádné připomínky.

„Byl překvapený ze spoluúčasti zainteresovaných skupin. Například pasáž o mimovládních organizacích a jejich úloze být partnerem, čímž samozřejmě myslím pro Romy, vypracovali Romové sami. Pochopitelně jsme se dohodli tak, aby to zapadlo velikostí a formou do strategie, ale obsah je jejich dílem. Když zmíním zákon o partnerství v samosprávě, tak tuto pasáž vypracovalo sdružení bez obcí Slovenska. A tak jsme postupovali i dále. O kapitolu věnovanou nediskriminaci se postarali organizace, které jsou renomované na obhajobu lidských práv. I tento materiál byl předložen k potvrzení Radě vlády pro lidská práva národnostních menšin. A tak bychom mohli pokračovat.“

Slovenská republika pracuje i na praktickém navázání inkluzívního vzdělávání. Řešením této problematiky, jak ukazuje medializovaný problém v obci Šarišské Michaľany, si ale vyžaduje zodpovědný a nezaujatý přístup.

„Obec byla, naposledy ve Varšavě, i za jeho účasti, z podnětu České republiky i některých dalších zemí, kritizována právě za segregaci ve školství. Samozřejmě je teď zajímají postupy řešení podobných přístupů. Problém inkluzívního vzdělávání je aktuální nejen v Čechách, ale i na Slovensku. Úřad rovněž vytvořil pro Šarišské Michaľany pracovní skupinu a postupně se hledá řešení tak, aby školství nebylo segregované. Do problému je zainteresovaný i starosta sousední obce, ze které pochází ty romské děti, a i komunitní centrum, ve kterém se mají děti ve volném čase možnost doučovat, anebo kde smysluplně tráví volný čas. Zajímá se i rodičovské sdružení, zřízené přímo v obci, aby rodiče nemuseli nikam dojíždět. Vypracovává se systém přestupu dětí mezi třídami tak, aby se ty, které na to mají, mohly zařadit tam, kde je náročnější úroveň a kde se jim dostane vyšší kvality výuky.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
20.02.2016Do soukromé speciální základní školy ve Slovenských Rokycanech byly neprávem zařazeny zdravé romské dětiO Roma Vakeren
21.03.2015Většina romských žáků opustí slovenské školy před dokončením studiaO Roma Vakeren
28.12.2013Projekt Investice v raném dětství podporuje předškolní výchovuO Roma Vakeren
06.11.2013Odlehčit přeplněným třídám na východě Slovenska mají kontejnerové školyZprávy ze života Romů
14.09.2013Gymnázium Zefirína Jimenéze Mallu už šest let vzdělává nadané romské dětiO Roma Vakeren
02.06.2012Slovenská vláda prosazuje internátní školy pro děti z osadO Roma Vakeren
28.04.2012Na Slovensku se uvažuje o vzniku romských internátních školO Roma Vakeren
28.04.2012Sdružení mladých Romů se zaměřuje na vzdělávání romských dětí na SlovenskuO Roma Vakeren
31.03.2012Občanského sdružení Quo Vadis ze Zvolena se zabývá vzděláváním romských dětíO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

O Roma vakeren s datem 7. dubna už patří minulosti. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině na vlnách Radiožurnálu a najdete nás také na internetové adrese romove.cz.

Šunaha pes pro aver kurko kana tumenge anaha aver nevipena. Ma bisteren - amenca pes dodžanena butheder. Mangav tumenge lači rati the šukar kurkeskero džives. The žutimmnel tumen o Del.

Klidný večer vám přeje Iveta Demeterová.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/24862
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003