Vytištěno 01.10.2023 11:08 11-04-2012 Eva Haunerová
Akce vznikla ve spolupráci s neziskovou organizací Český západ, která působí v sociálně vyloučených lokalitách na Karlovarsku a se skauty spolupracuje již několik let. Cílem akce bylo sblížení, poznání romské kultury a vzájemné obohacení dětí, které vyrůstají v odlišném sociálním a kulturním prostředí.
Samotné město měly děti příležitost poznat během dvou velkých her přímo v centru Olomouce. Navštívily však i její okolí. V asi 20 km vzdálených Mladečských jeskyních obdivovaly labyrint podzemních chodeb i krápníkovou výzdobu a úspěch sklidila i návštěva hradu Bouzov. V jiné dny na ně čekala řada her a sportovních aktivit, ve kterých například závodily v běhu, ve skoku do výšky a dalších atletických disciplínách.
Během výpravy samozřejmě nechybělo ani seznámení s romskou kulturou. Děti nacvičovaly divadelní představení na motivy romských pohádek, dozvěděly se, jak se slaví u Romů Velikonoce nebo co jsou tradiční romská jídla. Celá velikonoční výprava probíhala v přátelské atmosféře a děti z Dobré Vody se nadšeně zapojovaly do her i ostatního programu, který byl pro ně nový. „Skautům velice děkujeme, že dětem z Dobré Vody umožnili poznat nové kamarády, zažít, vyzkoušet i poznat mnoho nového, na co budou určitě dlouho vzpomínat. Pro děti ze sociálně vyloučených lokalit jsou podobné zážitky a možnost dostat se mimo svoji komunitu velmi důležité. I proto jsme za dlouholetou spolupráci se skauty z oddílu Vločka velmi vděční a těšíme se na další společné akce,“ říká mluvčí občanského sdružení Český západ Eva Haunerová.
Velikonoční výprava se skauty probíhala v rámci projektu Klíče pro život - Rozvoj klíčových kompetencí v zájmovém a neformálním vzdělávání s důrazem na multikulturní výchovu, který je realizován MŠMT ČR a Národním institutem dětí a mládeže a je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Více informací je možné získat na internetových stránkách www.nidm.cz. Občanské sdružení Český západ působí v sociálně vyloučených lokalitách na Toužimsku a Tepelsku v Karlovarském kraji. Zde poskytuje sociální služby, nabízí vzdělávání, poradenství při zaměstnávání a právní poradenství, volnočasové programy a zapojuje občany do veřejného života. Pomáhá lidem řešit jejich tíživé životní situace zejména v oblasti zaměstnání, vzdělávání, bydlení a kontaktu s majoritou. Principem práce Českého západu je, že se snaží nedělat práci za druhé, ale podporuje lidi tak, aby postupně dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a uměli brát své životy do vlastních rukou. Bližší informace najdete na internetových stránkách www.cesky-zapad.cz nebo v dobročinném obchodě BUŤI v Plzni (www.buti.cz). Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003 |