Vytištěno 03.10.2023 22:05 21-03-2012 Mária Pfeiferová Letos počtyřicáté si 21. březen připomínáme jako Mezinárodní den za odstranění rasové diskriminace. Rasová nesnášenlivost se u nás nejčastěji týká Romů. Své o ní ví i první vysvěcený romský kněz Vojtěch Vagai. V bechyňské farnosti Stádlec ale na něm oceňují něco úplně jiného než barvu pleti.
Lidé v bechyňské farnosti posuzují na farním vikáři jiné znaky než barvu pleti. Vojtěcha Vágaie při mších rád poslouchá kostelník Stádlecké kaple Jaroslav Řezáč: „Krásně mluví, má krásnou řeč.“ Vojtěch Vágai ale české prostředí jako rasistické, podle jeho slov romistické, vnímá: „České prostředí je opravdu jakýmsi romismem, nejen rasismem, prosycené, a to i v křesťanských kruzích. S tím se člověk nějak potýká. Bohužel to nějak zažívá. Často pociťuji jakési přehlížení. Na druhou stranu mě spousta lipani jako Roma nevnímá. Ale i přesto jisté tendence k romismu v mém životě byly,“ posteskl si. Jeho slova jsou v rozporu s paní Kyliánovou, která je přesvědčená, že ve Stádleci přijali Vojtěcha Vágaie dobře: „No, nemá proti němu tady, myslím, nikdo nic. Protože na barvě pleti tak nezáleží. Všechny obřady, které jsem s ním zažila, mohu říci, že se nám moc líbily.“ Vojtěch Vágaie popisuje konkrétní chvíle, kdy nepříjemně pocítil rasovou nesnášenlivost:
„Někdy jsem byl obviněn, že jsem něco ukradl. Člověk přijde do obchodu, nějakého prostředí a už je podezřelým, že by měl něco vzít, zcizit. Je na očích, což je nepříjemné.“
Celý příspěvek, a to včetně zvukového záznamu, najdete zde: www.rozhlas.cz/zpravy/spolecnost/_zprava/1034796 Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003 |