Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.09.2023 07:56

Do slovenského parlamentu byl zvolen první romský poslanec
15-03-2012  Vojtěch Berger


Slovensko bude mít po víkendových volbách prvního romského poslance. Zasedne v opozičních lavicích a o svých možnostech něco prosadit nemá velké iluze. Už jenom tím, že je v parlamentu, ale mění zažité předsudky o Romech. Peter Pollák je vysokoškolský učitel, vyzná se v eurofondech a má jasnou představu, jak by se romské problémy mohly řešit.

Peter Pollák Chtěl by třeba udělat pořádek v systému zvláštních škol, aby do nich automaticky nespadalo každé romské dítě, anebo řešit hygienické podmínky v romských osadách.

Na schůzku přichází s telefonem u ucha. Novináři mu teď volají skoro pořád, první romský poslanec se totiž hodí pro rozhovor každým novinám. On sám ale svoji úspěšnou kandidaturu hodnotí s klidem.

„Jednou to přijít muselo. Romové už jsou součástí lokální politiky na Slovensku, už máme také politiky-Romy v regionální politice a muselo to přijít, že Rom se dostane i do národní politiky. Mohlo to přijít teď, mohlo to přijít v dalších volbách, mohlo to přijít za deset let. Jednoduše to přišlo teď. Jsem rád, že jsem tím prvním Romem já,“ říká.

Peter Pollák se do parlamentu dostal na kandidátce hnutí Obyčejní lidé, které skončilo ve volbách překvapivě vysoko, na třetím místě. Vzhledem k tomu, že volby drtivě vyhrála strana SMER, ale půjdou všechny ostatní strany do opozice a s nimi i romský poslanec.

„Romská problematika je na Slovensku obrovskou problematikou, která se dotýká všech lidí, tedy i Neromů i Romů. A s touto problematikou musíme pohnout dopředu. Populismus v této problematice nemá místo. Zdravý rozum a řešení je tím správným krokem. Ne ve prospěch Romů, ve prospěch Slovenska,“ představuje své plány.

Romská problematika je akutní, upozorňuje poslanec

Hnutí Obyčejní lidé, které Petru Pollákovi dalo zvolitelnou pozici na kandidátce, věnovalo romské problematice solidní prostor – čtyři strany z dvaadvaceti ve stranickém programu.

Na řešení problémů prý není potřeba víc peněz, například eurofondy jsou dostatečně štědré, jen se s nimi nehorázně plýtvá. Romové také trpí umisťováním do zvláštních škol, protože to snižuje jejich pozdější šance na trhu práce i ve společnosti.

Romský problém není zdaleka jen etnický, ale i sociální a ekonomický. A hlavně akutní, přiznává první romský poslanec.

„Takový ten výbuch bomby může mít různou podobu. Nějaká epidemie vlastně v nějaké osadě, která ohrozí nejen Romy, ale ohrozí obrovské množství Neromů, protože Romy potkáváme v obchodě, u lékaře, v kině, všude,“ vysvětluje.

Dlouholetý šéf Slovenské národní strany Ján Slota, známý svými protiromskými výroky, letos před volbami výslovně varoval veřejnost před tím, že Rom Peter Pollák kandiduje. Slota se ovšem nakonec do parlamentu nedostal, zato první romský poslanec ano.Celý příspěvek najdete zde: www.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/1032137
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/24782
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003