Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.01.2023 02:23

Projekt „Lucerna proti rasismu“ připomene nejen Mezinárodní den proti rasismu
29-02-2012  Tisková zpráva


Na první jarní den každoročně připadá Mezinárodní den proti rasismu a právě během něm bude letos v Praze ve středu 21. března zahájen projekt s názvem „Lucerna proti rasismu“. Připomene důležité historické události a upozorní na jejich souvislost se současností, s růstem extremismu a s nebezpečím stereotypního uvažování.

Program mezinárodního dne proti rasismu bude následující:

15:00 a 17:00: veřejné předpremiéry filmu Poslední let Petra Ginze / kino Lucerna

18:00: zahájení výstavy proti rasismu / pasáž paláce Lucerna (u vchodu ze Štěpánské ulice) – potrvá do 30. 4. 2012

19:00: premiéra filmu Poslední let Petra Ginze / kino Lucerna

21:00: koncert proti rasismu: The Tap Tap a hosté, DJ Gadjo / Lucerna Music Bar

Další program: výstava prací Petra Ginze a programy pro školy.

Poslední let Petra Ginze Výchozím pilířem celé akce je film o nevšedně nadaném židovském chlapci, který byl ve svých 14 letech deportován do ghetta Terezín a o dva roky později do koncentračního tábora Osvětim, kde zemřel v plynové komoře. Česká republika má tu čest uvést evropskou premiéru filmu Poslední let Petra Ginze, která se uskuteční právě 21. 3. 2012 v kině Lucerna od 19.00 hodin.

Umělecký dokument Poslední let Petra Ginze a samotný příběh tohoto chlapce, který bude představen v rámci výstavy jeho prací, nejsou jen připomínkou podstatných historických událostí, ale především obrovskou inspirací pro to, jakým způsobem nahlížet na současný problém rostoucího extremismu a rasismu v české společnosti.

Stejně jako při hospodářské krizi ve 30. letech minulého století i dnes lidé hledají neexistující zodpovědné viníky. Za finanční krizi, nezaměstnanost či neschopnost nést zodpovědnost za sebe sama nemůže žádná z původních či přistěhovaleckých menšin a nenávist vůči nim je výsledkem stereotypního uvažování čile přiživovaného médii, které se snaží prodat co nejvíce výtisků. Na tento fenomén upozorní výstava proti rasismu volně přístupná až do konce dubna v pasáži paláce Lucerna u vchodu ze Štěpánské ulice.

Mezinárodní den proti rasismu vyvrcholí po zahájení výstavy proti rasismu a premiéře filmu koncertem The Tap Tap a jejich hostů, Ester Kočičkové, Tonyi Graves a Jardy Svobody (Traband).

Kapelu organizátoři nevybrali náhodou, protožei fyzicky postižení byli a některými lidmi stále bohužel jsou považováni za skupinu lidí, která brzdí hospodářský růst a je překážkou k jednoduššímu společenskému soužití. Hudebníci The Tap Tap se se svou "jinakostí" vyrovnávají s velkou nadsázkou, nebojí se žádného tabu a dokáží trefně poukázat na lidskou hloupost. Vybraní hosté jim v tom budou velkou oporou. Po koncertu zahraje DJ Gadjo.

Celý projekt doplní programy pro školy připravené ve spolupráci s Kulturním a vzdělávacím centrem Židovského muzea v Praze a studenty gymnázia Přírodní škola, kteří se dlouhodobě věnují odkazu časopisu Vedem, který Petr Ginz po dva roky týden co týden vydával v terezínském ghettu.

Více informací: www.lucernaprotirasismu.cz
Podrobnosti o filmu: www.petrginz.com

Vstupenky na koncert prodává Ticketpro a Lucerna Music Bar za 150,- Kč. Bonus ke každé vstupence na koncert: vstup na předpremiéru filmu Poslední let Petra Ginze zdarma (do naplnění kapacity kina Lucerna).

Výstavy budou přístupné zdarma.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/24765
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003