Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 29.09.2023 01:33

Parno Graszt znovu roztančí pražské obecenstvo
01-02-2012  Tisková zpráva


Parno Graszt "Oni nečerpají z kořenů romské hudby. Oni jsou zosobněním těch kořenů," prohlásil o této téměř čtvrt století existující maďarské skupině autor prestižní encyklopedie Rough Guide to World Music, Simon Broughton.

Na rozdíl od jiných romských kapel, Parno Graszt nevznikli z externího popudu západního hudebního průmyslu - jejich krédo lze naopak vyjádřit sloganem Romové sobě, což se promítá i do autentičnosti jejich hudby. Multigenerační rodinná sestava z maďarského venkova hrála prvních patnáct let pro publikum ve svém okolí, jejich první album produkoval virtuózní romský cimbálista Kalman Balogh.

Život a hudba tvoří dodnes pro hudebníky jednolitý celek. Obojí mapuje dokument natočený BBC. Skupina koncertovala nejen na velkých světových festivalech, ale odjela hrát i studovat do pravlasti evropských Romů, indického Rajasthanu a loni absolvovala velké americké turné. Vedle kytar a akordeonu má Parno Graszt ve výbavě i mlékařské konve či "orální", tedy zpívanou basu, a jejich koncerty končí jako spontánní taneční party.

Parno Graszt A právě na takovou událost se můžete těšit už příští týden: v pátek 10. února 2012 totiž Parno Graszt od 19.30 hodin vystoupí v pražském Paláci Akropolis, Kubelíkova 1548/27, Praha 3.

Více na www.rachot.cz
http://www.facebook.com/rachotcz

Hudební ukázky a videa:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=JcI0v9VaKSE
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=EFH1APx26gY

Předprodej: Ticketpro, Palác Akropolis

Vstupné:
Předprodej: k stání 300 Kč, sezení balkon 350 Kč
Na místě: k stání 350 Kč, sezení balkon 400 Kč
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/24724
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003