Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 19.05.2022 11:27

Romské děti předaly petici proti hazardu brněnskému primátorovi
05-12-2011  Vlasta Gajdošíková


Desetileté romské děti známé z pořadu České televize Ptáčata dnes přinesly na brněnský magistrát petici proti hazardu. Zorganizovalo ji občanské sdružení Brnění a děti pod ni sbíraly podpisy proto, že jim samotným vadí herny v ulicích, kde žijí. Vyhlášku o omezení hazardu platnou od příštího roku mají zítra schválit zastupitelé. Problém je u videoloterijních terminálů, které v minulosti povolilo ministerstvo financí. Ty mají skončit až za tři roky.

Veřejný protest byl jedním z témat, o kterém děti diskutovaly během natáčení televizního pořadu Ptáčata. A chtěly si ho také zkusit. Ve třídě hlasovaly, co jim v jejich okolí nejvíc vadí. Herny byly na prvním místě.

„Nám to prostě vadí, protože nás moc otravují. Před barákem máme také hernu a tam chodí feťáci a takovýhle blbí lidé, kteří tam hází peníze do automatů. A nejsme rádi, že tam chodí,“ shrnuje Jana Kansová.

Podle občanských sdružení bojujících proti hazardu může město terminály samo zakázat dříve než za tři roky. Starosta největší městské části Brno-střed Libor Šťástka se ale obává případných soudních sporů s provozovateli terminálů.

„Dokud nebude seriózní právní analýza, že na základě žalob, které budou na město podány, a proher u soudu neohrozíme rozpočet v řádech milionů, tak takový krok je velmi nezodpovědný. Daleko jistější je obrátit se na ministerstvo financí, což jsme udělali, a to naprosto bez problémů vydaná rozhodnutí může zrušit,“ říká Šťástka.

Podle režisérky projektu Ptáčata Kamily Zlatuškové děti pečlivě zvažovaly, které politiky oslovit. „Kdyby se to vzalo úplně do důsledků, tak to samozřejmě padá na ministra financí. Děti navrhovaly, že bychom se mohli obrátit na prezidenta Obamu, což jsme zase říkali, že je příliš vysoká šarže. Ale pan primátor by s tím snad také mohl něco udělat, pokud by chtěl,“ poznamenává Zlatušková.

Přeplněné herny vadí většině Brňanů. „To vlastně ožebračuje obyčejné lidi, kteří žijí v naději, že jednou jim to padne. Takzvaný byznys je založený na budoucím utrpení a strašných sociálních dopadech na určitou skupinu obyvatel,“ upozorňuje jeden z místních.

Pod peticí občanského sdružení Brnění nasbíraly děti několik desítek podpisů. Celkem se ale podepsalo mnohem více lidí.

Poslech
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/24653
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003