Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 29.11.2023 01:01

Občanské sdružení Slovo 21 podeváté připravuje romské středoškoláky ke studiu na vysoké škole
15-11-2011  Slovo 21


Internetové stránky projektu Dža dureder Občanské sdružení Slovo 21 začíná s dalším kolem přípravných kurzů na přijímací zkoušky na VŠ pro romské středoškoláky. Úspěšnost jejich absolventů se při přijímaní na vysoké školy v dlouhodobém průměru pohybuje kolem 60 %.

„Stačí jen chtít a i Ty si můžeš plnit své sny“ – s takovým mottem odstartoval letošní ročník projektu občanského sdružení Slovo 21 Dža dureder – Pokračuj II, který už devátým rokem poměrně úspěšně připravuje romské středoškoláky z Moravskoslezského, Olomouckého, Plzeňského, Ústeckého a Středočeského kraje na přijímací zkoušky na vysoké školy. Přihlásit se do nich mohou nejen studenti posledních ročníků, ale i ti, kteří na střední škole studují už druhým rokem.

„Těm by měly kurzy posloužit jako forma doučování, a tím přispět k udržení na střední škole a zlepšení prospěchu v předmětech, které jim mohou činit problémy. Nicméně základní aktivitou jsou přípravné kurzy k přijímacímu řízení na vysoké školy,“ vysvětluje koordinátorka projektu Martina Horváthová.

Podoba jednotlivých kurzů se odvíjí od toho, o jaké vysokoškolské obory mají středoškoláci zájem. A pokud si neví úplně rady, může jim v tom pomoci také rozšířené poradenství s výběrem oboru studia během setkání studentů v Praze. „Účastníci zde zcela zdarma absolvují sérii testů na studijní a osobnostní předpoklady k vysokoškolskému studiu. Výsledky testů a pohovorů s psychologem pak každému z účastníků poslouží při konečném výběru oboru VŠ, na který se budou hlásit,“ doplňuje Martina Horváthová ze sdružení Slovo 21. Setkání přihlášených studentů proběhne v lednu 2012 v hlavním městě Praze.

S výběrem vysokoškolského oboru mohou jednotlivých uchazečům pomoci také regionální koordinátoři, kteří působí ve všech pěti krajích a s nimiž zájemci o studium na vysoké škole proberou jejich možnosti. Koordinátoři také asistují při vyplňování a odesílání přihlášek a vyhledávají vhodné lektory pro dané kurzy.

Na jaře 2011 vyšlo v rámci projektu Dža dureder – Pokračuj II také interaktivní DVD, které soustřeďuje důležité informace pro rozhodování o oboru dalšího studia, jež by jinak zájemci o studium museli složitě vyhledávat na webových stránkách jednotlivých škol. Součástí projektu je také internetová stránka www.dzadureder.cz, kde uchazeči o studium na vysoké škole naleznou mimo jiné aktualizované seznamy všech vysokých škol v České republice, získají potřebné informace k dobré orientaci na akademické půdě, narazí také na akademický slovník a dozvědí se o možnostech stipendií pro romské vysokoškoláky.

Kontaktujte nás – rádi poradíme a vysvětlíme!

- zavolejte nám na tel: 222 511 434
- nebo nás kontaktujte na e-mailu: pripravastudentu@centrum.cz
- podáme informace o možnostech studia vysokých škol a poradíme s - výběrem
- víme, o které školy je největší zájem a které nabízejí zajímavé obory
- jakmile se rozhodnete pro obor, pomůžeme s podáním přihlášky
- vyhledáme pro Vás vhodného lektora
- zajistíme výukové materiály
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/24631
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003