Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 31.03.2023 08:36

Firmy zaměstnávající pracovníky z jiných etnik převzaly ocenění
19-10-2011  Gabriela Grmolcová, Zbyněk Zykmund, Kristina Winklerová


V Brně se dnes udělovaly certifikáty takzvaným Ethnic Friendly zaměstnavatelům. Jedná se o ty podniky, které se veřejně hlásí k zásadě rovného zacházení s etnicky odlišnými zaměstnanci.

Certifikáty Ethnic Friendly zaměstnavatel uděluje nezisková organizace IQ Roma servis z Brna už od roku 2007. Zástupci nově oceněných firem si dnes certifikáty slavnostně převzali v Muzeu romské kultury.

Ocenění dostaly tři společnosti a to brněnská DI Industrial vyrábějící strojní díly, IMI International divize NORGREN CZ z Dlouhoňovic, která vyrábí například pneumatické prvky, a Zetor Kovárna z Brna, zaměřující se na výrobu ozubených kol nebo ojnic. Zájem o značku Ethnic Friendly je stále větší – například letos se udělilo už více než 20 certifikací.

Hlavním kritériem je podíl zaměstnanců z odlišných etnik nebo také cizinců z celkového počtu pracovníků.

Laťka zatím není nastavena příliš vysoko – například stačí na 250 zaměstnanců zaměstnat 2 až 5 příslušníků jiné menšiny.

Pravidla se ovšem budou nejspíš postupně měnit. Vše záleží i na tom, jak se bude z hlediska multikulturalismu vyvíjet česká společnost.

Rovné pracovní podmínky

Dalším kritériem kromě počtu zaměstnanců jsou ale také pracovní podmínky, které musí být pro všechny zaměstnance společnosti stejné.

Certifikát zatím v České republice obdrželo už víc než 40 firem. Jedna z firem, která ocenění Ethnic Friendly zaměstnavatel obdržela teprve nedávno, sídlí na pražských Vinohradech.

„Kontinuálně se snažíme zaměstnávat dobré zaměstnance a jsme jiní možná jen v tom, že se snažíme aktivně vyhledávat z cizinců žijících v Čechách nebo z příchozích nebo uprchlíků, kteří tady jsou. Myslíme si, že je dobré tyto lidi co nejvíce zapojit do normálního života,“ vysvětluje spolumajitel kavárny mamacoffee Daniel Kolský.

Ve firmě pracuje 12 stálých zaměstnanců a také brigádníci. Třetina jich je jiného etnického původu.

„Máme několik lidí, kteří pocházejí z Afriky, máme zaměstnance ze zemí Sovětského svazu – to co spíš vnímáme jako důležité je, že ti lidé vždycky přicházejí s nějakou zajímavou kulturní zkušeností nebo se zajímavým osobním příběhem,“ dodává.Celý příspěvek najdete zde: www.rozhlas.cz/zpravy/spolecnost/_zprava/964385
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/24543
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003